Szukaj
Close this search box.

Jak radzić sobie z łupieżem? Poradnik

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Charakterystycznym objawem łupieżu jest obecność we włosach łuszczących się, białych lub żółtych płatków skóry. Mimo że łupież nie jest groźny dla zdrowia, może powodować dyskomfort i wpływać w negatywny sposób na samoocenę i poczucie komfortu. Warto jednak pamiętać, że z przypadłością tą można skutecznie walczyć! W jaki sposób poradzić sobie z łupieżem? Czy należy zastosować odpowiedni lek na łupież? Zapraszamy do przeczytania artykułu!

Czym jest łupież i jakie są przyczyny jego występowania?

Łupież to stan skóry głowy, charakteryzujący się nadmiernym łuszczeniem się naskórka. Zwykle widoczny jako drobne białe lub żółtawe płatki, łupież może być towarzyszy bólem lub swędzeniem skóry głowy. Poniżej przedstawiamy podstawowe przyczyny jego występowania.

  • Nadmierna produkcja sebum – skóra głowy, podobnie jak reszta skóry na ciele, produkuje naturalny olej zwany sebum. Gdy skóra głowy produkujego za dużo, często pojawia się łupież.
  • Drobnoustroje – grzyby Malassezia, naturalnie występują na skórze większości ludzi. Jednak u niektórych osób mogą one powodować podrażnienia, prowadzące do łupieżu.
  • Czynniki środowiskowe –  takie jak zimne, suche powietrze.
  • Czynniki genetyczne.
  • Choroby skóry – takie jak łuszczyca, egzema czy seboreiczne zapalenie skóry, mogą również powodować łupież.

Pamiętaj, że łupież nie jest związany z brakiem higieny, chociaż regularne mycie głowy może pomóc usunąć nadmiar łuszczącej się skóry. Ważne jest zrozumienie przyczyn łupieżu, aby znaleźć najskuteczniejszy sposób jego leczenia.

Objawy łupieżu

Do podstawowych objawów łupieżu należy zaliczyć:

  • białe lub żółtawe płatki skóry na głowie, włosach, brwiach, brodzie lub ramionach,
  • swędzenie skóry głowy,
  • czerwone plamy lub podrażnienia na skórze głowy,
  • sucha skóra głowy.

Jak radzić sobie z łupieżem?

Z łupieżem można radzić sobie na wiele sposobów. Na pewno warto zastosować olej wyprodukowany na bazie drzewa herbacianego. Ma on silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, które mogą pomóc zwalczyć łupież. Dodatkowo, rozsądnie jest robić sobie płukanki z octu jabłkowego. Produkt ten t uważany za skuteczny środek na łupież, ponieważ może pomóc zrównoważyć pH skóry głowy i zapobiec nadmiernemu rozmnażaniu drobnoustrojów.

Świetnie sprawdza się również wcieranie aloesu. Znany jest on  z właściwości łagodzących i przeciwzapalnych.

Leki na łupież w aptece WAWA

Skuteczne leki na łupież często zawierają specyficzne składniki aktywne, które mają na celu walkę z przyczynami i objawami łupieżu. Jednym z głównych składników wiele preparatów na łupież jest ketoconazole, który ma silne właściwości przeciwgrzybicze. Jest często stosowany w leczeniu łupieżu spowodowanego przez nadmierny rozwój grzybów, takich jak Malassezia. Świetnie sprawdza się również cynk pirytionowy, który ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Składnik ten usuwa nadmiar drobnoustrojów obecnych na skórze głowy. Warto też zastosować preparaty z tlenkiem selenu czy glikolem propylenowym.

Osobom, które szukają sprawdzonych leków na łupież, polecamy serdecznie ofertę apteki WAWA. Zakupów można dokonywać online. bez wychodzenia z domu.

Podsumowując

Łupież to powszechny problem skóry głowy, który może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak nadmierna produkcja sebum, drobnoustroje, czynniki środowiskowe, genetyka, stres, niewłaściwa dieta czy określone stany skóry. Aby sobie skutecznie z nim poradzić, warto zastosować sprawdzone, domowe sposoby oraz zastosować odpowiedni lek na łupież. Preparat dostaniesz w aptece WAWA, bez wychodzenia z domu.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis