Szukaj
Close this search box.

Szkolenia z zakresu terapii manualnej, tkanek miękkich i technik osteopatycznych

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Medycyna niekonwencjonalna, z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Duża efektywność leczenia wynika z holistycznego podejścia do ludzkiego ciała, traktującego wszystkie jego struktury jako jedną, spójną całość. Różnorodność technik osteopatycznych, obejmujących terapią manualną niemal każde schorzenie sprawia, że właściwa diagnoza, leczenie i profilaktyka nigdy wcześniej nie były tak skuteczne.

Techniki Energizacji Mięśni

Wśród metod pracy z tkankami miękkimi i stawami, które usprawniają tkanki miękkie, eliminując ból i likwidując jego przyczynę, na szczególną uwagę zasługuje Technika energizacji mięśni. Należy ona do tej grupy metod manipulacyjnych tkanek miękkich, które w celu poprawy funkcji narządów ruchu, wykorzystują napięcie izometryczne lub ruchy izotoniczne. Rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni następuje na skutek wywołania wzmożonej aktywności mięśni pacjenta i jego wysiłku, aż do bariery oporu. Następnie wykonywane jest rozciąganie mięśnia w określonym kierunku, w stronę od lub do granicy ograniczenia.

Ponieważ TEM wymaga szerokiej wiedzy i precyzji, to w celu podniesienia efektywności pracy terapeutycznej, warto skorzystać z proponowanych przez firmy szkoleniowe różnych form dokształcania. Versus Medicus organizuje szkolenia dla fizjoterapeutów i osteopatów w zakresie współczesnych metod leczenia i diagnostyki tkanek miękkich, na terenie Poznania, Warszawy i Krakowa. Wiedza, jaką nabędziesz w trakcie szkolenia pozwoli Ci na stawianie dokładnej diagnozy, użycie siły dokładnie dopasowanej do wysiłku Pacjenta oraz skierowanie działania na odpowiednią lokalizację, wymagającą terapii.

Mięśniowo-Powięziowe Rozluźnianie

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, powszechnie stosowane w gabinetach fizjoterapeutów, ma na celu usunięcie restrykcji tkankowych. Skuteczność działania w dużej mierze zależy od dokładnego zbadania Pacjenta pod kątem spięć i zaburzeń przesuwalności tkanek, a nastepnie zastosowania takich technik manualnych, które przywrócą prawidłowe funkcjonowanie powięzi. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, dzięki szczegółowej diagnostyce pasm mięśni i powięzi, pozwala dotrzeć do pierwotnych przyczyn problemu, ale też znaleźć restrykcje, które w przyszłości mogłyby dawać objawy bólowe. Dzięki temu metoda rozluźniania mięśniowo-powięziowego może mieć zastosowanie w profilaktyce, zanim pojawi się problem. Holistyczne podejście do organizmu, efektywne techniku manualne, narzędzia do opracowania restrykcji powięziowych i wiele innych aspektów oddziaływania na układ mięśniowo-powięziowy możesz doskonalić na kursach i szkoleniach organizowanych przez specjalistów z Versus Medicus.

Techniki Aktywnego Rozluźniania

Stosowanie technik aktywnego rozluźniania to kolejne działanie z zakresu terapii manualnej, które zmniejsza dolegliwości bólowe, poprzez łagodzenie przeciążonych struktur i punktów spustowych. Różni się od innych metod tym, że większość ruchów w czasie terapii wykonywana jest przez pacjenta. Zajęcia praktyczne z prowadzącym szkolenie dr. Jarosławem Ciechomskim, usprawnią pracę każdego uczestnika szkolenia w zakresie odciążenia tkanek miękkich, poprzez przybliżenie metodologii technik aktywnego rozluźniania. Terapia, skierowana do sportowców po świeżych urazach i kontuzjach oraz do wymagających pacjentów z bardziej chronicznymi formami dolegliwości bólowych, polega na utrzymaniu stałego nacisku lub podtrzymywaniu tkanek w pożądanym ustawieniu, z równoczesnym ich rozciąganiem. Istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy komfortem zabiegu, a jego efektywnością.

Dysbalans Mięśniowy

Dysbalans mięśniowy powstaje wtedy, gdy jeden mięsień lub grupa mięśni jest silniejsza niż mięsień przeciwstawny, czyli antagonista. Dysproporcje postawy ciała wyrażają się w tzw. zamkniętej sylwetce. Przykładowo, lekki garb czy zrotowane barki są następstwem przykurczonych mięśni piersiowych, naramiennych i zarazem osłabionych mięśni grzbietu. Źle zbalansowane grupy mięśniowe, które odpowiadają za powtarzanie danego, często niewłaściwego wzorca ruchu doprowadzają do przeciążeń narządu ruchu. Te z kolei są powodem większości urazów i kontuzji. Tylko równomierne obciążenie obydwu stron ciała sprawi, że mięśnie będą się rozwijały i wzmacniały symetrycznie. Jak pracować z kompensacją patologiczną? Dowiesz się z organizowanego przez Versus Medicus kursu w ramach szkoleń dla fizjoterapeutów i osteopatów.  

Terapia Punktów Spustowych

Terapia manualna jest również niezwykle skuteczna w rozluźnianiu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Tworzenie się punktów spustowych związane jest z nadmiernym pobudzeniem układu współczulnego. Zwiększone napięcie tkanek, utrzymujące się dłuższy czas prowadzi do obniżenia poziomu tkankowego tlenu, zwiększenia stężenia kwasu mlekowego i pirogronowego, co przy napiętych mięśniach wywołuje ból i dyskomfort. Utrwalony proces degeneracji tkanek wywołuje zmniejszenie ich elastyczności, w efekcie czego dochodzi do zaburzeń posturalnych i funkcjonalnych w obszarze całego ciała. Uczestnicząc w kursie dra Jarosława Ciechomskiego poznasz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, które skutecznie poprawiają funkcjonowanie Pacjenta, zmniejszają objawy bólowe i ograniczenia ruchomości odcinkowej.

Więcej informacji na temat metod i samych szkoleń znajdziesz tutaj: https://versusmedicus.pl/versus-medicus/

 

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis