Szukaj
Close this search box.

Atopia – czym sie różni od alergii?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Niektórzy utożsamiają atopowe zapalenie skóry z alergią, ale nie można postawić miedzy tymi schorzeniami znaku równości. Alergia jest zazwyczaj ukierunkowana na jeden rodzaj alergenu, natomiast atopia to predyspozycje do alergii. Jest więc pojęciem szerszym, a co za tym idzie trudniej walczyć z objawami atopowego zapalanie skóry.

Czy jestem atopikiem?

Z problemem atopii borykają się nie tylko niemowlaki i dzieci do 11 roku życia. Coraz częściej schorzenie dotyka osoby dorosłe. Czasami trudno jest znaleźć przyczynę powstania zmian zapalnych na skórze, bo atopowe zapalenie skóry może wiązać się z różnymi czynnikami. Atopia to nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna organizmu na kontakt z alergenem.

Jeśli zastawiasz się, czy jesteś alergikiem, czy może też masz problemy z  atopią, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. Pierwsze z nich dotyczy objawów. Alergicy uczulenie są na konkretne alergeny, np. na pyłki roślinne czy sierść zwierząt. Z koli przy atopii alergia na jeden z ww. elementów może wywołać stan zapalny na skórze.  U atopika zmiany na skórze wywołuje najczęściej wiele czynników. Raz może to być dym tytoniowy, a innym razem spożycie nabiału czy glutenu. Uważa się, że wystąpienie choroby jest skutkiem interakcji, która zachodzi pomiędzy genami, środowiskiem zewnętrznym, czynnikiem zakaźnym, osłabioną barierą skórną i odpowiedzią immunologiczną organizmu.

Jakie są objawy atopii i jak ją leczyć?

U dorosłych atopowe zapalenie skóry objawia się uciążliwym świądem, łuszczącą się suchą skórą, zaczerwienieniem i katarem siennym. Oprócz tego osoba z AZS to może mieć wysypkę, nieżyt nosa, wykwity i grudki na ciele. Czasami to także problemy z  układem pokarmowym. Komórki stają się bardziej wrażliwe na kontakt z czynnikami ze środowiska zewnętrznego. Nieżyt nosa, gardła czy zapalenie spojówek to tylko kilka z wielu objawów atopii. Warto wiedzieć, ze do zaostrzenia objawów chorobowych dochodzi poprzez kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Jak leczyć AZS?

Musisz wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry ma czas zaostrzenia objawów i dlatego  nie można  do końca wyleczyć tego schorzenia. Konieczna jest wzmożona troska o skórę i jej właściwa pielęgnacja za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, np. emolientów. To silnie działające substancje, które wykazują działanie nawilżające i regenerujące (np. masło shea czy olejek makadamia). Emolienty dostępne są w różnych formach, m.in. w kremie, maści, emulsji czy żelu. Regularne stosowanie takich preparatów uszczelnia barierę skórną, zmniejsza świąd, suchość i stan zapalny. Blokuje wnikanie alergenów do skóry.

Stosuje się również leczenie miejscowe maściami, kremami, piankami i różnymi roztworami, w których składzie są glokikortystereoidy i antybiotyki. Oprócz tego w cięższej postaci AZS stosuje się wilgotne opatrunki okluzyjne. Przy zakażeniu bakteryjnym chorych leczy się doustnie również antybiotykami.

Jak rozpoznać AZS?

Chory jest diagnozowany na podstawie wywiadu klinicznego. Jeśli ma 3 większe i 3 mniejsze objawy AZS, wtedy stwierdza się, że występuje u niego atopia. Często zlecane są badania z krwi, które pomagają potwierdzić postawioną diagnozę. Dzięki tym badaniom można określić poziom specyficznego i ogólnego IgE. Wykonuje się również testy skórne i płatkowe.

Oprócz troski o skórę i leczenia miejscowego ważna jest także profilaktyka. Unikaj kontaktu z alergenami, wysokich temperatur, gorącej wody i stresu. Szorstkie, drażniące skórę ubrania również nie są wskazane. Jeśli połączysz te wszystkie czynniki troski o skórę, na pewno szybko zauważysz poprawę i poprawisz komfort swojego życia.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis