Szukaj
Close this search box.

Do czego służą nebulizatory i jakie mają zalety?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Nebulizatory to urządzenia, które przekształcają płynne leki w aerozole trafiające bezpośrednio do dróg oddechowych. Dzięki temu preparaty te są bardziej skuteczne w działaniu, co jest kluczowe zwłaszcza w przypadku poważniejszych objawów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Zachęcamy do lektury i poznania specyfiki takich urządzeń.

Charakterystyka nebulizatorów i ich zastosowanie

Nebulizacja jest zabiegiem, który można wykonywać w warunkach domowych. Jak wspomnieliśmy, odpowiada za dostarczanie aerozolu do dróg oddechowych, co sprawdza się w przypadku wielu dolegliwości, takich jak astma, rozedma płuc, a także mukowiscydoza. Nebulizatory sprawdzają się również w przypadku innych, ostrych dolegliwości górnych dróg oddechowych, aby przyspieszyć ich leczenie.

Jakie są rodzaje nebulizatorów?

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów nebulizatorów. Najważniejsze z nich to:

  • ultradźwiękowe – mgiełka aerozolu powstaje w  nich dzięki falom ultradźwiękowym, co przekłada się również na to, że jest ona znacznie gęstsza. Zaletą tych urządzeń jest m.in. cicha praca,
  • membranowe – posiadają wibrującą membranę, która drga po włączeniu nebulizatora. Lek, który finalnie przekształci się w aerozol, jest przepuszczany przez niewielkie otwory. Niestety taka membrana wymaga sporadycznej wymiany, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami,
  • pneumatyczne – określa się je także tłokowymi. W ich przypadku aerozol tworzony jest dzięki sprężonemu powietrzu przepływającemu przez dyszę. Cechują się głośną pracą, ale są tanie, przez co chętnie wybierane przez pacjentów.

W jaki sposób używać nebulizatorów?

Zabiegi nebulizacji mogą być przeprowadzane w warunkach domowych. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie ich wykonywania. Ważne jest przede wszystkim dawkowanie preparatu podawanego do inhalacji tak, aby nie przekroczyć zaleceń producenta farmaceutyku. Podczas zabiegu istotne znaczenie ma również przyjęta pozycja ciała. Ważne jest m.in. odchylenie głowy, a także prawidłowe założenie maski. Ta ostatnia musi w odpowiedni sposób przylegać, aby aerozol nie ulatniał się na boki, a trafiał bezpośrednio do dróg oddechowych. Nie można zapominać też, jak ważną rolę odgrywają głębokie, ale i powolne wdechy.

Ile natomiast powinien trwać sam zabieg? Najczęściej od 15 do 20 minut, przy czym zależy to m.in. od tego, czy lek został połączony z solą fizjologiczną, czy może zastosowano sam preparat. Dodatkowo aspektem, o którym zapomina wiele osób jest dokładne wyczyszczenie nebulizatora po zabiegu. Wilgotne środowisko to bowiem doskonałe warunki do rozwijania się bakterii, czego oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Po wymyciu najlepiej więc pozostawić poszczególne elementy do wyschnięcia, przed ponownym użyciem.

Gdzie kupować nebulizatory?

Nebulizatory można oczywiście kupować w aptekach stacjonarnych i online. Są to sprawdzone miejsca jeśli chodzi o takie urządzenia, których specyfikę działania można omówić także z farmaceutą.

W swoim domu zdecydowanie warto mieć nebulizator, który jak widać przydaje się w przypadku łagodzenia objawów chorób górnych dróg oddechowych. Oczywiście kluczowe znaczenie ma bezpieczeństwo użytkowania takich urządzeń, w tym zwłaszcza dawkowania leków.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis