Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o ranę po zabiegu?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Proces gojenia rany może trwać od kilkunastu dni do kilku tygodni w zależności od jej umiejscowienia, głębokości tudzież ogólnej kondycji organizmu pacjenta. O każdą ranę należy jednak odpowiednio dbać! Wówczas nie tylko przyspieszymy okres rekonwalescencji, lecz także zapewnimy ranie optymalne warunki do gojenia. Jak dbać o ranę i co zrobić, by uniknąć zakażenia w obrębie uszkodzonej tkanki? Podpowiadamy!

Pielęgnacja rany pooperacyjnej – co przyspiesza gojenie?

Każdy zabieg operacyjny wiążę się z dużym stresem wśród pacjentów. Jest to całkowicie zrozumiałe. Obawiają się oni najczęściej potencjalnych komplikacji zdrowotnych i nadchodzącego niebawem okresu rekonwalescencji. W zależności od charakteru zabiegu lekarz prowadzący powinien przekazać pacjentowi kilka kluczowych wskazówek, które umożliwią mu szybki powrót do zdrowia. Gdy szwy rozpuszczalne bądź nierozpuszczalne zostaną już założone, nie pozostanie bowiem nic innego, jak odpowiednio potraktować ponownie złączone brzegi tkanki skórnej.

Każda rana – bez względu na rodzaj tudzież stopień uszkodzenia skóry i jej głębszych warstw – wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na całe szczęście czasy, gdy zalecane było stosowanie spirytusu salicylowego i wody utlenionej, dawno przeminęły. Wraz z rozwojem medycyny zaczęto wdrażać innowacyjne rozwiązania, dzięki którym pacjenci mogą samodzielnie zadbać o ranę. Proces gojenia może trwać krócej bądź dłużej, co warunkują różnorakie czynniki. Odpowiednio zbilansowana dieta, brak działania czynników zewnętrznych czy stosowanie się do zaleceń lekarskich mogą jednak przyspieszyć okres rekonwalescencji.

 

Jak dbać o rany pooperacyjne?

Pooperacyjne rany zazwyczaj goją się przez rychłozrost. Założony materiał szewny umożliwia bowiem trwałe i silne połączenie uszkodzonych wcześniej brzegów skóry w celu ich ponownego zrośnięcia. Tym właśnie sposobem ciągłość skóry ulega odtworzeniu, czemu często towarzyszy uporczywe swędzenie. Pacjenci niekiedy mogą też zaobserwować obrzęk w obrębie tkanki oraz delikatne zaczerwienie, które powinno zniknąć maksymalnie po kilku dniach.

Zanim jednak rana pooperacyjna ulegnie całkowitemu wygojeniu, należy odpowiednio o nią zadbać. Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu zostaje zabezpieczona specjalistycznym materiałem opatrunkowym, który należy wymienić na nowy po upływie 48 godzin. Pacjent najczęściej musi zrobić to samodzielnie. Materiał opatrunkowy zdejmujemy powolnym ruchem, by przypadkiem nie pogłębić urazu i nie doprowadzić do pęknięcia szwów. Wysokiej jakości plastry z opatrunkiem zamówisz w hurtowni medycznej Eplaster – https://eplaster.pl/pl/c/Plastry-z-opatrunkiem/205.

Miejsce, które zostało poddane zabiegowi, należy następnie delikatnie oczyścić pod strumieniem letniej wody. Radzimy unikać wycierania rany ręcznikiem. Wynika to z faktu, iż znajdują się na nim miliony bakterii, które nie służą gojeniu ran. Dodatkowo istnieje ryzyko podrażnienia delikatnej tkanki.

Oczyszczona rana powinna zostać dodatkowo przemyta preparatem przyspieszającym proces gojenia. Gdy całkowicie wyschnie, należy zabezpieczyć ją z wykorzystaniem opatrunku.
Pielęgnacja rany po zabiegu – o tym pamiętaj

Proces gojenia rany zazwyczaj przebiega prawidłowo. Niemniej zalecana jest nadmierna ostrożność, by wyeliminować potencjalne zakażenie w obrębie uszkodzonej tkanki. O ile istnieje taka możliwość, unikaj noszenia opatrunku przez cały czas. Tlen niewątpliwie przyspiesza gojenie ran i zapewnia tkance optymalne warunki do zrośnięcia. Wskazane jest też, by na czas rekonwalescencji całkowicie zrezygnować z długich kąpieli i namaczania miejsca szycia. Nadmierna wilgoć przyczynia się do uszkodzenia tkanek. Przed prysznicem warto nakleić na ranę pooperacyjną wodoodporny plaster z opatrunkiem, który dobrze przylega do skóry i nie powoduje podrażnień, jednocześnie zwiększając barierę przed wilgocią.

Prawidłowa gojąca się rana nie powinna przysporzyć większych trudności w codziennej pielęgnacji. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć specjalistyczne środki.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis