Recepta online to nowoczesny sposób na przepisywanie leków w dobie zdalnych konsultacji medycznych. Rozwiązanie to jest w pełni bezpieczne i w wielu przypadkach znacznie wygodniejsze, niż tradycyjna wizyta u lekarza.
Recepta klasyczna a recepta online: czym się od siebie różnią?
Od stycznia 2020 roku wszyscy lekarze podlegają obowiązkowi wystawiania recept elektronicznych jako głównych; jedynie w szczególnych przypadkach mogą posiłkować się receptą tradycyjną. Dzięki temu rozwiązaniu erecepta może być wystawiona na odległość, bez potrzeby fatygowania pacjenta do gabinetu lekarskiego. Recepta elektroniczna zapisywana jest na koncie ePacjent, jest widoczna w historii medycznej pacjenta przypisanej do numeru PESEL i do której wgląd mają upoważnieni przez pacjenta lekarze. Pacjent może zrealizować ją w dowolnej aptece w wybranej przez siebie miejscowości.
Czy można kupić receptę online?
Serwisy umożliwiające zakup recepty online w istocie sprzedają konsultację lekarską, w ramach której wystawiana jest erecepta. To legalnie działające kliniki i placówki medyczne, które świadczą swoje usługi często 24/7. Recepta online jest rozwiązaniem, które funkcjonuje na bazie przepisów uchwalonych w roku 2014. W artykule 41 ustawy o zawodzie lekarza znalazł się zapis, który upoważnia lekarzy do wystawiania recept na odległość, bez fizycznego badania pacjenta. Warunkiem jest jednak kontynuacja leczenia i uzasadnienie stanem zdrowia pacjenta, który to stan zdrowia musi być udokumentowany medycznie.
W jaki sposób można zakupić recepty online?
Serwisy takie jak Medicept umożliwiają otrzymanie recepty nawet w kwadrans. Jest to błyskawiczny i prosty proces, który zamyka się w trzech krokach. Po pierwsze, należy wypełnić formularz z danymi dotyczącymi konkretnych leków, które mają zostać przepisane. Po drugie, konieczne jest oczywiście podanie danych osobowych, w tym adresu email, na jaki ma zostać wysłana erecepta. W tym czasie należy również uiścić opłatę za konsultację (korzystając z dostępnych płatności online). Na tym etapie kończy się zaangażowanie pacjenta: jego zgłoszenie jest wysyłane do lekarza, który weryfikuje podane w formularzu dane. Sprawdza historię medyczną i jeśli zachodzi taka konieczność, dopytuje o szczegóły, jak np. uczulenia, występowanie pewnych objawów, które wymagałyby badania fizykalnego. W sporadycznych przypadkach, jeśli lekarz dopatrzy się przeciwwskazań, erecepta nie jest wystawiana, a środki za e-konsultację są zwracane na konto pacjenta. Zostaje on również poinformowany o tym, dlaczego erecepta nie została wystawiona i podane są zalecenia lekarskie dotyczące tradycyjnej wizyty u specjalisty.
W większości jednak przypadków przeciwwskazania nie występują, dlatego lekarz wystawia receptę, a ta jest wysyłana w kwadrans do pacjenta w formie elektronicznej na adres email. Pacjent otrzymuje także smsa z kodem PIN, który wraz z PESELem należy podać w aptece celem zrealizowania recepty.
Jak wybrać platformę z konsultacjami medycznymi online?
Chcąc korzystać z nowoczesnych usług medycznych najlepiej jest wybierać platformy dysponujące dużym doświadczeniem, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Medicept działa na wielu rynkach europejskich już od 2019 roku i jest dziełem współpracy lekarzy specjalistów i rezydentów oraz programistów, którzy specjalizują się w zdalnych usługach medycznych. Decydując się na korzystanie z usług takich podmiotów wybieramy bezpieczeństwo: z renomowanymi platformami medycznymi współpracują wykwalifikowani lekarze. Warto wiedzieć, że wiele platform oferujących otrzymanie erecepty zdalnie, prowadzi również telekonsultacje medyczne w zakresie porad nie wymagających badania fizykalnego. Dzięki temu z usług lekarskich można obecnie korzystać niezależnie od miejsca zamieszkania.
Erecepty znacznie usprawniają proces leczenia. Sprawdzają się np. w przypadku chorób przewlekłych, w których ustalona pierwotnie dawka substancji czynnej nie jest modyfikowana, a lek przyjmowany jest regularnie. Dzieje się tak np. przy chorobach kardiologicznych, niedoczynności tarczycy czy w przypadku środków antykoncepcyjnych. Oprócz tego erecepty są wygodnym, bezpiecznym i nierzadko jedynym sposobem otrzymania recepty na czas, gdy potrzebna jest antykoncepcja awaryjna. Erecepty sprawdziły się również idealnie jako rozwiązanie w czasie pandemii, gdy wychodzenie z domu obarczone było ryzykiem zachorowania. Zdalnie wystawiane recepty pomagają zachować ciągłość leczenia bez konieczności comiesięcznej wizyty u lekarza specjalisty czy oczekiwania w kolejkach do gabinetu. Są również bardziej ekonomicznym rozwiązaniem: usługa wystawienia recepty online to wydatek rzędu 30-50 złotych, podczas gdy wizyta w gabinecie u specjalisty to koszt od 100 złotych wzwyż.