Pessary są wykorzystywane niemal we wszystkich gabinetach ginekologicznych i uroginekologicznych. Ich zastosowanie jest nieinwazyjne i przez to bezpieczniejsze dla kobiet. Pessar zapewnia tkankom miednicy mniejszej optymalne podparcie. Tym samym służy terapii wypadających narządów płciowych, nietrzymania moczu, ale też redukuje ryzyko przedwczesnego porodu oraz zmniejsza ból w obrębie miednicy.
Rola pessarium w zapobieganiu porodowi przedwczesnemu
Pessary położnicze są wykorzystywane do stabilizowania ułożenia szyjki macicy w czasie ciąży, co ogranicza ryzyko porodu przedwczesnego poprzez:
- redukcję ucisku błon śluzowych przez ujście szyjki macicy,
- ograniczenie ucisku na szyjkę macicy,
- zapobieganie rozszerzaniu szyjki macicy i wypadaniu czopa śluzowego,
- ograniczenie skurczów macicy.
Największą skuteczność wykazują pessary Arabina. Mają kopułowaty kształt i perforowaną powierzchnię. Po zastosowaniu utrzymują aż 93 proc. ciąż do 36. tygodnia.
Pessaroterapia jest nieinwazyjną alternatywą zapobiegania porodowi przedwczesnemu dla szwu okrężnego (szwu McDonalda). Nie stwarza ryzyka odpłynięcia płynu owodniowego, zakażeń, krwawienia czy pobudzenia macicy do skurczów, co występuje u ok. 6% pacjentek z założonym szwem.
Zastosowanie pessarium w terapii wypadających narządów płciowych
Pessar jest akcesorium niezastąpionym w leczeniu problemu wypadających narządów w płciowych: pochwy, szyjki macicy i macicy. Zaburzenia ich statyki występują u około 50 proc. kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Jest to następstwo porodów siłami natury, a także wiąże się z przemianami hormonalnymi oraz tymi zachodzącymi w obrębie struktury tkanki łącznej.
Nieprawidłowości te są jedną z najczęstszych przyczyn wykonywania zabiegów chirurgicznych u kobiet w wieku senioralnym. Alternatywą dla operacji jest zastosowanie pessara.
Wkładka w formie kostki zachowuje stabilną pozycję nawet przy mocno osłabionych mięśniach. To dlatego, że wytwarza ona podciśnienie i niczym przyssawka przywiera do tkanek. Kobieta, u której zastosowane zostanie to akcesorium, nie wyczuwa go, a jednocześnie wyraźnie zmniejsza się u niej dyskomfort związany z wypadającymi narządami płciowymi.
Silikonowe, elastyczne i miękkie pessary wykorzystywane w gabinetach ginekologicznych i uroginekologicznych znajdują się w ofercie Meringer: https://sklep.meringer.pl/kategoria/pessary.
Wykorzystanie pessarium w leczeniu nietrzymania moczu
Problem nietrzymania moczu dotyczy 15–30 proc. kobiet po 50. roku życia. W krajach rozwiniętych około 11 proc. z nich poddawanych jest zabiegowi operacyjnemu. Niestety u aż 6–11 proc. konieczne jest powtórzenie zabiegu, co nie pozostaje obojętne dla organizmu.
Coraz częściej lekarze decydują się przez to na zastosowanie u pacjentek pessarium, jako jednej z metod zachowawczych terapii nietrzymania moczu. Jest to szczególnie zalecane w przypadku kobiet, które planują jeszcze potomstwo, a także u tych, które ze względów zdrowotnych nie mogą poddać się operacji chirurgicznej.
Jak wynika z badań Kapoor i wspólników aż dwie trzecie pacjentek z dolegliwościami uroginekologicznymi decyduje się na pessaroterapię jako metodę leczenia pierwszego rzutu. Standardowo wykorzystywane są wówczas wkładki w kształcie kostki. Wyjątek stanowią kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu – w ich przypadku najlepsze efekty przynosi zastosowanie pessarium cewkowego lub cewkowo-kołnierzowego. Jeśli natomiast problemowi nietrzymania moczu towarzyszy wypadanie narządów płciowych – wówczas lekarz może wybrać pessar w kształcie tamponu, walca lub kostki. Wszystko zależy od budowy anatomicznej pacjentki.
Wpływ pessarium na dolegliwości bólowe w obrębie miednicy
Pessarium może zostać zastosowane w terapii bólu w obrębie miednicy, spowodowanego przez zrosty pooperacyjne czy poporodowe zastoje krwi.
Po założeniu wkładki zrosty rozluźniają się, dzięki czemu pacjentka odczuwa mniejszy ból lub dyskomfort w obrębie miednicy, podbrzusza oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.