Szukaj
Close this search box.

Kolki niemowlęce – czy można skutecznie sobie z nimi poradzić?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Niemowlęce kolki pojawiają się wieczorem i trwają po kilka godzin. W tym czasie malec głośno płacze i dynamicznie prostuje nóżki. Jeśli taki scenariusz występuje regularnie, prawdopodobnie niemowlę cierpi na kolki. Jak pomóc dziecku i skutecznie złagodzić uciążliwe dolegliwości? W naszym artykule podpowiadamy, jakie metody przynoszą najlepsze rezultaty w walce z kolką niemowlęcą.

Czym charakteryzują się kolki niemowlęce i czym je leczyć?

Ataki kolki niemowlęcej mogą pojawić się wtedy, gdy niemowlę skończy 1. miesiąc życia i zwykle samoistnie ustępują po ukończeniu wieku 6 miesięcy. Jej objawy są dość charakterystyczne. Dziecko bez wyraźnego powodu zaczyna głośno płakać i prężyć się. Jego brzuszek jest twardy, a nóżki podkurczone. Jest to sygnał silnego bólu i dyskomfortu. Łączony jest z obecnością pęcherzyków powietrza, które przedostały się z żołądka do jelit niemowlęcia. Atak kolki trwa aż do momentu wydalenia gazu, po czym dziecko szybko się uspokaja.

Wielu rodziców niemowląt w takiej sytuacji sięga po tradycyjnie stosowane środki łagodzące objawy kolki: rumianek i koper włoski. Herbatki ziołowe cieszą się dużym zaufaniem opiekunów – ocenia w rozmowie z nami ekspert Allecco.pl – portal o zdrowiu.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie takie sposoby są odpowiednie dla najmniejszych dzieci. Zioła należy stosować ostrożnie, po konsultacji z lekarzem. Wynika to z faktu, iż mogą one uczulać lub wywoływać inne niepożądane efekty.

Domowe sposoby na ukojenie niemowlęcia podczas kolki

Doskonale sprawdzają się też inne proste, domowe metody. Intuicyjne dla rodziców jest wzięcie niemowlęcia w ramiona i kołysanie, śpiewanie, gładzenie po plecach. Czując ciepło opiekuna, malec może zrelaksować się i nieco uspokoić. Należy tak go nosić, by opierał się na brzuszku – np. tak, jak nosi się dziecko do odbicia. Można też ułożyć niemowlę na swoim przedramieniu, tak, by jego nóżki i rączki swobodnie zwisały. Takie pozycje ułatwiają uwolnienie gazów i sprzyjają odprężeniu. Na brzuszku maleństwa warto kłaść ciepłe okłady, pilnując przy tym, by ich temperatura nie była zbyt wysoka. Dobrze sprawdzają się rozgrzane pieluszki tetrowe lub termoforek z pestek wiśni.

Czy objawy kolki można łagodzić przy pomocy farmaceutyków?

Uciążliwe i trudne kolki często powodują chęć sięgnięcia po środki farmakologiczne. W uzasadnionych przypadkach takie rozwiązanie dobrze się sprawdza. Leki na kolkę niemowlęcą mają postać kropelek. W ich składzie jest symetykon, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, przyspieszając ich wydalenie.

Wypróbuj polecane metody na złagodzenie dolegliwości kolkowych Twojego maluszka. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i to, co zadziałało u innego niemowlęcia, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie. Podczas ataków kolki pamiętaj o spokoju – głaszcz plecy malca, rozgrzewaj jego brzuszek, noś na rękach. Takie postępowanie pomoże dziecku odprężyć się i być może złagodzi ból brzuszka. W razie wątpliwości zapytaj swojego pediatrę o środki, które wspomogą Cię w walce z kolkami.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis