Szukaj
Close this search box.

Leki przeciwbólowe dla dzieci — jak bezpiecznie je stosować?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Każdego czasami coś boli, małe dzieci nie są od tego wyjątkami. O ile z powodu zwykłego przewrócenia się czy uderzenia lekko w główkę o kanapę, buziak od rodzica załatwi sprawę, to czasami bywa tak, że z bólem trzeba sobie poradzić inaczej. Również dzieciom czasami podaje się środki przeciwbólowe. W jakich sytuacjach należy się pochwycić nad takim rozwiązaniem oraz jak stosować je bezpiecznie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się tego!

Jakie środki przeciwbólowe są bezpieczne do podawania dzieciom?

Przy podawaniu jakichkolwiek leków, naszą pierwszą myślą powinno być bezpieczeństwo naszego maluszka. Nie każdy lek jest przeznaczony do stosowania dla najmłodszych, dlatego warto przede wszystkim skonsultować to z lekarzem czy farmaceutą, oraz uważnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania. Niemniej jednak, na rynku funkcjonują dwa typy leków, które są bezpieczne do stosowania u dzieci przed 12-tym rokiem życia: paracetamol oraz ibuprofen. Znajdziemy je dostępne w przystępnych dla maluszków formach, takich jak czopki czy syropy. Te pierwsze bardzo dobrze sprawdzą się u niemowlaków, które mają na przykład problem z bolesnym ząbkowaniem.

Zanim jednak podamy dziecku środki przeciwbólowe, warto, jest kierować się kilkoma złotymi zasadami, mając z tyłu głowy jego bezpieczeństwo i odpowiedzialne podawanie mu leków:

Czy jest to, aby konieczne?

Przed podaniem leku przeciwbólowego należy upewnić się, czy jest on rzeczywiście potrzebny. W przypadku niektórych infekcji leki przeciwbólowe mogą nie być koniecznością, ponieważ organizm sam radzi sobie z bólem. W takim, a tak naprawdę niemal w każdy, wypadku lepiej skonsultować się z lekarzem, zanim zdecydujemy się podać leki przeciwbólowe dla dzieci.

Odpowiedni wybór to podstawa

Znajdziemy wiele różnych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku, takich jak wspomniany już wyżej paracetamol czy ibuprofen. Należy upewnić się jednak, że wybrany lek jest odpowiedni dla wieku i masy ciała naszego dziecka. Przed podaniem leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką i bezwzględnie  postępować zgodnie z zaleceniami.

Dawkowanie

Tak jak każdy inny lek, tabletki przeciwbólowe mają swoje zalecane dawkowanie, które zależy od wieku i masy ciała dziecka, które ma je przyjmować. Należy dokładnie przestrzegać zalecanych dawek, zarówno pod względem ilości, jak i częstotliwości, ponieważ nadmierne dawkowanie może być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, a zbyt niskie nieskuteczne. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie do dawkowania, możemy to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne — skutki uboczne

Przy stosowaniu każdego leku, powinniśmy z tyłu głowy mieć możliwość, że wystąpią niepożądane skutki uboczne. Przed podaniem leku, powinniśmy się z nimi zapoznać tak, abyśmy byli w stanie je odpowiednio zidentyfikować, jeśli się pojawią i poinformować o tym lekarza. Chociaż skutki uboczne mogą różnić się w zależności od konkretnych środków przeciwbólowych, to najczęściej są to biegunka, wymioty czy zawroty głowy.

Wiesz już, jak bezpiecznie podawać leki przeciwbólowe swojemu dziecku

Podsumowując — jeśli będziesz stosować się do powyższych zasad, to możesz zapewnić swojemu dziecku bezpieczne podawanie środków przeciwbólowych. Pamiętaj, aby bacznie obserwować, jak na nie reaguje oraz czy jego stan się poprawia. Nie lekceważ również zaleceń lekarza, farmaceuty czy producenta (w postaci informacji zawartych na ulotce), gdyż istnieją one nie bez powodu.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis