Szukaj
Close this search box.

O jakich regularnych badaniach nie możesz zapomnieć?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Podstawowe badania laboratoryjne pozwalają na diagnozę wielu chorób, zanim jeszcze pojawią się ich wyraźne objawy. Lekarze wypisują skierowania do laboratorium również w celu wykrycia zaburzeń w biochemicznej gospodarce organizmu. Jakie badania są zatem najważniejsze dla zdrowia?

Profilaktyka w laboratorium – dlaczego to skuteczna kontrola zdrowia?

Podstawowe badania realizowane w laboratorium medycznym dają obraz stanu twojego zdrowia. Niektóre z parametrów widocznych w wynikach testów mogą zwiastować poważne schorzenia, które jednak wykryte odpowiednio wcześnie można przezwyciężyć.

Badania profilaktyczne to jeden z kluczowych składników ochrony zdrowia, którą powinieneś realizować. Na szczęście współcześnie możesz korzystać z kompleksowych pakietów badań wraz z opcją skonsultowania wyników z lekarzem. PZU Zdrowie proponuje takie pakiety dla kobiet i mężczyzn.

Jakie badania profilaktyczne są najważniejsze?

Istnieje kilka rodzajów badań, które należy regularnie powtarzać przez całe życie, niezależnie od wieku czy zmieniającego się trybu życia.

Morfologia krwi

Badanie polega na ocenie zawartości we krwi takich elementów jak:

  • limfocyty;
  • erytrocyty;
  • monocyty;
  • płytki krwi;

Ich odpowiedni poziom wraz z korzystnymi parametrami hemoglobiny jest istotny dla równowagi pracy całego organizmu. Jeśli te zasoby będą niewystarczające, mogą rozwijać się takie choroby jak np. anemia, cukrzyca, białaczka, nowotwory. Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać też na infekcje czy stany zapalne.

Badanie ogólne moczu

To istotne źródło informacji na temat twojego zdrowia. Jeśli wyniki badania moczu nie są korzystne, może to wskazywać na niewydolność nerek, kłopoty z dietą czy nowotwory w obrębie układu moczowego.

Próbkę moczu bada się pod kątem:

  • przejrzystości;
  • kolor;
  • ciężar;

Oznaczenie stężenia glukozy we krwi

Na co dzień z pewnością spożywasz dużą ilość węglowodanów, choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę. Niestety często prowadzi to do zaburzeń metabolizmu, których samodzielnie nie da się zdiagnozować. Z pomocą przychodzi tu badanie pozwalające na określenie stężenia glukozy we krwi. Jej poziom przekraczający normę może wskazywać na rozwój cukrzycy typu 2.

Witaminy i pierwiastki

To z niedoborów tych składników często wynika codzienne zmęczenie, spadek koncentracji, obniżenie się nastroju czy brak energii do działania. Przedłużające się braki w gospodarce biochemicznej organizmu mogą prowadzić nawet do poważniejszych stanów chorobowych. Po wykonaniu badań można zdiagnozować niedobór w tym zakresie i podjąć stosowne działania.

Jak często wykonywać badania laboratoryjne?

Częstotliwość wizyt w laboratorium zależy od typu badania. Niektóre z nich wykonuje się co roku, inne wystarczy przeprowadzić raz na trzy lata. Podczas corocznej kontrolnej wizyty internista z pewnością wypisze Ci skierowanie na badanie krwi i moczu, a także skontroluje twoją masę i ciśnienie tętnicze.

Co kilka lat wykonuje się natomiast poszerzone badania o charakterze specjalistycznym. Dają szerszy obraz twojego zdrowia, a omówienie ich z lekarzem pozwala podjąć odpowiednie działania, jeśli wyniki nie będą zadowalające. Do takich badań zalicza się np.:

  • lipidogram;
  • badanie słuchu;
  • RTG płuc;
  • EKG;
  • badanie wzroku.

Aby wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie, warto każdego roku udać się na kontrolną wizytę do lekarza rodzinnego. Być może niepokoi Cię coś, o czym sam zechcesz mu opowiedzieć. W takim wypadku profilaktyczne badania laboratoryjne będą tym bardziej wskazane.

Szukaj na blogu

Spis treści

O autorze

Liczba wpisów:80

Nasz zespół to uznani lekarze psychiatrzy oraz psychologowie i psychoterapeuci. Wśród których, są specjaliści z doświadczeniem pracy, jako Ordynatorzy Oddziałów Psychiatrycznych i Kierownicy...

Czytaj więcej

Czujesz, że problem dotyczy Ciebie?

Zadzwoń lub napisz i umów się na pierwszą wizytę
Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis