Na zdrowie psychiczne może mieć wpływ wiele czynników. Kompleksy bywają bagatelizowane, jednak jeśli się rozwiną, mogą być naprawdę niebezpieczne dla samopoczucia czy codziennego funkcjonowania. Poważne kompleksy rzutują na wiele sfer życia, zniechęcając do kontaktów z innymi ludźmi, obniżając nastrój lub nawet wpływając na niepowodzenie w życiu zawodowym. Jak radzić sobie z kompleksami, kiedy zaczynają być one poważnym problemem, i dokąd prowadzi ich ignorowanie?
Jak walczyć z kompleksami?
Na pytanie, jak radzić sobie z kompleksami, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kompleksy są różne, tak samo jak różni są ludzie, dlatego proponowanych sposobów, technik psychologicznych czy konkretnych rozwiązań jest naprawdę wiele.
Kompleksy mogą wynikać z czegoś, na co nie ma się wpływu, jednak równie dobrze mogą być to rzeczy, które można zmienić. Przykładem są problemy estetyczne związane z wadami zgryzu. Aparaty i nakładki ortodontyczne to narzędzia, które pozwalają pozbyć się kompleksów na stałe. Nie warto zmagać się z uporczywymi kompleksami, kiedy rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.
Decydując się leczenie ortodontyczne, warto przemyśleć rodzaj wybieranego aparatu. Problemy estetyczne wymagają estetycznych rozwiązań, przez co tradycyjne druciane aparaty nie zawsze spełniają oczekiwania pacjentów. Lepszym wyborem mogą okazać się niewidoczne nakładki clear aligner wykonywane z przezroczystych materiałów. Żeby znaleźć najbliższy gabinet, w którym można zamówić nakładki, należy szukać informacji pod hasłem takim jak clear aligner Wrocław lub z nazwą innej, odpowiedniej dla siebie miejscowości.
Wsparciem w walce z kompleksami może być także medycyna estetyczna, zabiegi kosmetyczne, wizyta w salonie fryzjerskim, w gabinecie dietetyka albo nawet wykupienie karnetu na siłownię. Niektóre kompleksy nie mogą być jednak zażegnane w ten sposób, ponieważ wynikają z rzeczy, na które nie ma się pełnego wpływu. Mogą to być na przykład ogólne mankamenty urody albo kwestionowanie własnej inteligencji. W takiej sytuacji warto poznać techniki radzenia sobie z uporczywymi myślami, unikać porównań z innymi ludźmi, a jeśli problem się nasila – skonsultować się z psychologiem.
Jak kompleksy mogą wpływać na kondycję psychiczną?
Kompleksy mogą mieć różne nasilenie. Pojawiające się sporadycznie, są właściwie naturalnym zjawiskiem. Problem zaczyna się wtedy, gdy myślenie o własnych wadach i mankamentach staje się uporczywe, obniża samopoczucie i zaczyna wpływać na podejmowane działania czy decyzje.
Jak zanadto rozwinięte kompleksy mogą wpływać na człowieka? Przede wszystkim niemalże stale obniżając jego nastrój, czasami będąc dodatkowo powodem natręctw lub uporczywych myśli. Czując się w jakiś sposób gorszą od innych, osoba mierząca się z kompleksami może czuć się niepewnie w kontaktach z innymi ludźmi, a nawet zacząć ich unikać.
Wraz z upływem czasu obniżone samopoczucie, odizolowanie i negatywne spojrzenie na samego siebie mogą prowadzić nawet do rozwoju depresji. To dlatego nie należy lekceważyć kompleksów, a kiedy stają się problematyczne, warto skonsultować je z psychologiem lub psychoterapeutą. Specjalista może pomóc zrozumieć błędy w myśleniu, a także wskazać właściwe sposoby na radzenie sobie z emocjami, dostrzeżenie własnej wartości i ćwiczenie pewności siebie.