mgr Dominika Ustjan

Od ponad 15 lat pracuję klinicznie, jako psycholog w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (obecnie na oddziale zapobiegania nawrotom psychoz) oraz dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w pierwszej w Polsce katedrze Psychologii Pozytywnej.

Jestem absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psychologiem klinicznym z II stopniem specjalizacji z zakresu psychologii klinicznej człowieka dorosłego (certyfikat Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego), specjalistą terapii środowiskowej (certyfikat Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), terapeutą motywującym (certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Motywującej) oraz coachem (ukończone roczne studia podyplomowe Uniwersytetu SWPS we współpracy z Laboratorium Psychoedukacji). Ukończyłam również szkolenie terapeutyczne z zakresu psychologii zorientowanej na proces orgaznizowane przez Polskie Towarzystwo Psychologii Zorientowanej na Proces.

W pracy klinicznej zajmuję się prowadzeniem indywidualnych i grupowych spotkań terapeutycznych dla osób z doświadczeniem psychozy oraz ich rodzin. Prowadzę psychoedukację, interwencję kryzysową oraz poradnictwo psychologiczne. Zajmuję się także kompleksową diagnozą psychologiczną.

Jako dydaktyk prowadzę zajęcia na studiach magisterskich oraz podyplomowych z zakresu psychologii klinicznej oraz diagnozy psychologicznej. Jestem kierownikiem studiów podyplomowych na Uniwersytecie SWPS na kierunku Psychologia pozytywna w edukacji i wychowaniu oraz wykładowcą na studiach podyplomowych Diagnoza Kliniczna.

Interesuję się wpływem zwierząt na psychikę człowieka, jestem dyplomowanym hipoterapeutą z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia tego rodzaju terapii z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi fizycznie i psychicznie, współpracuję z Polskim Towarzystwem Hipoterapeutycznym oraz publikuję prace z tego zakresu (m.in. w książce „Czy zwierzęta potrafią leczyć?”)

Jestem autorką prac z zakresu diagnozy (m.in. w podręczniku akademickim „Wywiad psychologiczny”) oraz problemów psychicznych (m.in. w książce „Szaleństwo bez utraty rozumu”). Zajmuję się również popularyzowaniem wiedzy z zakresu psychologii pisząc artykuły popularno-naukowe m.in. w miesięczniku Focus.

W Centrum Medycznym Salus Pro Domo zajmuję się kompleksową diagnozą psychologiczną, prowadzeniem terapii dla osób z doświadczeniem psychozy oraz ich rodzin oraz interwencją kryzysową dla osób w trudnych momentach życiowych.