Szukaj
Close this search box.

Uzależnienie od internetu - leczenie i terapia w Warszawie

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że wraz z tempem rozwoju cyberprzestrzeni przybiera na sile niepokojące zjawisko nadmiernego użytkowania sieci, które prowadzi do uzależnienia od Internetu. Negatywne skutki uzależnienia mają swoje konsekwencje dla zdrowia psychicznego, jak również fizycznego, bywa że stanowi realne zagrożenie dla życia. Uzależnionymi stają się osoby coraz młodsze wiekowo, rośnie ryzyko uzależnień w okresie adolescencji, narasta problem wśród dzieci. Nasilenie uzależnień behawioralnych związanych z technologiami cyfrowymi jest szczególnie widoczne na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Uważa się, że wiek gimnazjalny jest eksplozją zachowań ryzykownych, które prowadzą do uzależnień. W poradniach leczenia uzależnień behawioralnych pojawiają się pacjenci w wieku 14 lat. Jednym z pierwszych symptomów uzależnienia są nieudane próby porzucenia szkodliwego nadużywania Internetu oraz systematyczne marginalizowanie kolejnych aktywności życiowych: społecznych, rodzinnych, zawodowych, edukacyjnych, samorozwoju.

Uzależnienie od Internetu – Leczenie – Warszawa

Specyfika uzależnień behawioralnych polega na tym, że nie da się zachować całkowitej abstynencji od czynnika uzależniającego, tak jak ma miejsce w przypadku uzależnienia od alkoholu. Ma ona wpływ na sposób leczenia. Trudno, bowiem oczekiwać rezygnacji z używania Internetu, czy robienia zakupów. W przypadku uzależnień behawioralnych nie stosuje się leczenia farmakologicznego, detoksykacji organizmu. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia.

Uzależnienie od Internetu – Terapia – Warszawa

Leczenie uzależnień polega na oddziaływaniach psychoterapeutycznych, które są modyfikowane zależnie od rodzaju i fazy uzależnienia. Profesjonalnie przygotowany program zdrowienia, oparty na rzetelnej diagnozie psychologicznej jest planowany na okres wielu miesięcy i modyfikowany w trakcie leczenia. Jest zależny od cech osobowościowych, specyficznych potrzeb, zaburzeń emocjonalnych.

Uzależnienie od Internetu dziecka – Terapia – Warszawa

W przypadku nadużywania Internetu przez dziecko, podstawową formą leczenia powinna być psychoterapia rodzinna. Nie można oczekiwać od dziecka samokontroli. Skuteczna kontrola zachowań dziecka w sieci jest związana ze stylem rodzicielskim, klimatem rodzinnym, sposobem sprawowania kontroli, umiejętnością trzymania granic, norm i zasad, konsekwencją wychowawczą, ale jednocześnie dbałością o bliskość emocjonalną i empatię, oraz z akceptacją autonomii dziecka adekwatnej do wieku rozwojowego. Z tego powodu terapia rodzinna powinna być obligatoryjną metodą leczenia dzieci i młodzieży.

Przeczytaj więcej na naszym blogu: 

Nasi specjaliści:

Metody terapii:

Psychoterapeuci ośrodka pracują w ramach różnych podejść psychoterapeutycznych:

  • Terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach
  • Terapii behawioralno – poznawczej
  • Terapii Gestalt
  • Terapii strukturalno – poznawczej