Oferujemy superwizję w dwóch obszarach klinicznych:
- Zaburzeń psychicznych człowieka dorosłego
- Neuropsychologii
W odpowiedzi na postulaty zawarte w standardach diagnozy psychologicznej uchwalonych przez Ogólnopolską Sekcję Diagnozy Psychologicznej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego:
1.7 Psycholog diagnosta korzysta z superwizji (indywidualnej, grupowej, koleżeńskiej)
1.9 W przypadku braku możliwości skierowania klienta do ekspertów z określonego obszaru psychologicznej praktyki diagnostycznej, psycholog podejmuje się realizacji usługi diagnostycznej pod warunkiem, że aktywnie poszerza swoją wiedzę w tym zakresie oraz poddaje dany proces diagnostyczny superwizji.
Centrum Medycznym Salus Pro Domo w Warszawie proponuje cykliczne lub jednorazowe indywidualne i grupowe superwizje dla psychologów zajmujących się diagnozą kliniczną. Superwizje są prowadzone przez psychologów klinicznych z wieloletnim doświadczeniem pracy klinicznej, między innymi w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W trosce o najwyższą jakość świadczonych usług i dobro osób badanych, analogicznie jak w przypadku procesu psychoterapii, superwizja w zakresie diagnozy psychologicznej powinna być standardem postępowania w celu uniknięcia błędów diagnostycznych, służyć zapewnieniu trafności i profesjonalizmu stawianej diagnozy.
Przykładamy dużą wagę do planowania i przeprowadzania procesu diagnostycznego, który powinien być prowadzony w oparciu o aktualną wiedzę i obowiązujące wytyczne. Dbamy, aby prowadzona diagnoza spełniała standardy etyczne.
Celem superwizji jest nie tylko pomoc w rozwiązywaniu bieżących trudności diagnostycznych, ale również systematyczny rozwój psychologicznych kompetencji diagnostycznych i pogłębianie myślenia i doświadczenia klinicznego.
Podczas superwizji procesu diagnostycznego można uzyskać wsparcie w zakresie:
- formułowania hipotez diagnostycznych w oparciu o charakter objawów i indywidualnych doświadczeń osoby badanej
- planowania procesu diagnozy klinicznej, w tym doboru adekwatnych narzędzi diagnostycznych (wystandaryzowanych oraz prób klinicznych)
- przeprowadzania badania specyficznymi narzędziami diagnostycznymi
- obliczania i interpretowania wyników poszczególnych narzędzi diagnostycznych
- całościowej integracji uzyskanych danych
- konceptualizacji przypadku
- formułowania opinii pisemnych oraz ustnych informacji zwrotnych dla osoby badanej
Superwizje prowadzą:
KSENIA SŁAWIŃSKA – Superwizja w zakresie neuropsychologii i diagnozy zaburzeń psychicznych człowieka dorosłego
Posiada tytuł specjalisty psychologa klinicznego z zakresu zaburzeń psychicznych osób dorosłych (nr 006/2014.1/43), jest psychoterapeutą w nurcie integracyjnym. Pracuje w I Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie zajmuje się diagnozą psychologiczną, w szczególności neuropsychologiczną oraz kwalifikacją pacjentów do zabiegów neurochirurgicznych (chorzy z padaczką, z Chorobą Parkinsona).
Ma wieloletnie doświadczenie pracy w oddziale ogólnopsychiatrycznym. Zajmowała się opiniowaniem sądowo-psychiatrycznym. W ramach pracy w PCPR między innymi przeprowadzała diagnozę psychologiczną osób starających się o status rodziców zastępczych i adopcyjnych.
Prowadzi wykłady i warsztaty dla psychologów szkolących się w neuropsychologii podczas szkolenia specjalizacyjnego. Jest opiekunem specjalizantów z psychologii klinicznej. Uczestniczy w badaniach klinicznych i projektach badawczych. Współautorka licznych publikacji naukowych.
DOMINIKA USTJAN – Superwizja w zakresie diagnozy zaburzeń psychicznych dorosłego
Specjalista psycholog kliniczny osób dorosłych. Pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ma ponad 20 letnie doświadczenie praktyczne w przeprowadzaniu psychologicznej diagnozy klinicznej wspierającej medyczną diagnozę nozologiczną (diagnoza różnicowa), a także diagnozy funkcjonalnej (diagnoza mechanizmów powstawania i utrzymywania się problemów). Przeprowadza także diagnozy na potrzeby opiniowania sądowego.
Od 2001 roku jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie SWPS, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu diagnozy psychologicznej oraz psychologii klinicznej. Prowadzi liczne szkolenia na studiach podyplomowych z zakresu diagnozy psychologicznej (m.in. na szkoleniach specjalizacyjnych z zakresu psychologii klinicznej człowieka dorosłego) oraz wybranych metod diagnostycznych (m.in. na podyplomowych studiach z zakresu diagnozy psychologicznej).
Problematyką diagnozy psychologicznej zajmuje się naukowo. Jest autorką publikacji z tego zakresu m.in. rozdziałów w książkach „Wywiad psychologiczny” pod redakcją K. Stemplewskiej-Żakowicz oraz „Diagnoza psychologiczna: kompetencje i standardy. Wybrane zagadnienia” pod red. M. Filipiak i in.
W Centrum Medycznym Salus Pro Domo zajmuje się diagnozą psychologiczną, opiniowaniem sądowo-psychiatrycznym oraz terapią indywidualną i wsparciem psychologicznym.
Posiada uprawnienia: Psycholog Kliniczny – specjalizacja Psychologia Kliniczna Człowieka Dorosłego (Dyplom CMKP), Specjalista Terapii Środowiskowej (Dyplom PTP), Specjalista Terapii Motywującej (Dyplom PTTM).
Spotkania superwizyjne są prowadzone zarówno w formie stacjonarnej jak i online.