Szukaj
Close this search box.

Co na zawroty głowy? Skuteczne sposoby na zaburzenia równowagi

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Jak pokazują dane zawroty głowy to problem, który dotyka nawet 30% osób po 65. roku życia. Zmagają się z nim również młodsi pacjenci, a niekiedy nawet dzieci. Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy i czy dostępne leki bez recepty są w stanie złagodzić problem?

Zawroty głowy – czym są?

Zawroty głowy to dolegliwość z którą wcześniej czy później, na którymś etapie swojego życia, zetknie się niemal każdy człowiek. Objaw ten jest jednym z najczęstszych zgłaszanych w gabinecie lekarza rodzinnego. Przyczyny tej dolegliwości mogą być bardzo różne. Czasem ma to związek z zaburzeniami układu nerwowego, sercowo – naczyniowego, a niekiedy ze zwykłym osłabieniem lub odwodnieniem.

Pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy w sposób niejednorodny. Dla usystematyzowania wyróżnia się 2 rodzaje zaburzenia:

  • zawroty głowy układowe – pacjent porusza się (najczęściej wiruje) w stosunku do otoczenia lub na odwrót (to pomieszczenie wiruje),
  • zawroty głowy nieukładowe – brak stabilności gruntu przy chodzenia, zaburzenia równowagi.

Zawrotom głowy mogą towarzyszyć również inne dolegliwości, m.in. wymioty, bóle głowy, szumy uszne, nudności czy dezorientacja. Wszystko to ma ogromne znaczenia w diagnostyce i ustalaniu przyczyny zaburzeń. Dlatego wszystkie objawy towarzyszące zawrotom głowy muszą być zgłaszane lekarzowi.

Zawroty głowy – najczęstsze przyczyny

Załącznik:
Co na zawroty głowy 2.jpg

Kiedy dochodzi do uszkodzenia któregoś z elementów układu równowagi (układ przedsionkowy), tj. błędnika, struktur w korze mózgu, pniu mózgu, móżdżku oraz jądrach podkorowych, w efekcie zawsze pojawiają się zawroty głowy i problemy z utrzymaniem równowagi.

Zawroty głowy to również częsta pozostałość po infekcjach lub uszkodzeniach struktur ucha, m.in. po:

  • zapaleniu trąbki słuchowej,
  • zakażeniach bakteryjnych lub wirusowych ucha wewnętrznego,
  • uszkodzeniu mechanicznym błony bębenkowej,
  • zaburzeniach krążenia w obrębie ucha wewnętrznego.

Warto wiedzieć, że również wiele schorzeń neurologicznych objawia się zawrotami głowy. Są to m.in. padaczka, choroby zapalne mózgu i opon mózgowych, urazy czaszki, migrena oraz choroby nowotworowe.

Problemy z równowagą mogą mieć swoją przyczynę również w zaburzeniach ogólnoustrojowych. Tak objawia się nadciśnienie tętnicze, bądź nagły jego spadek, problemy z tarczycą, hiperwentylacja oraz zaburzenia poziomu cukru we krwi. Zawroty głowy mogą wystąpić również podczas ataku paniki lub podczas zmiany pozycji ciała.

Jeśli objaw ten jest sporadyczny nie należy się nim zbytnio przejmować. Sytuacja wygląda inaczej jeśli utrudnia ona normalne funkcjonowanie. Wtedy konieczna jest szersza diagnostyka problemu oparta na wywiadzie lekarskim i wielu badaniach. Tylko wtedy można wdrożyć skuteczne leki na zawroty głowy.

Co na zawroty głowy? Skuteczny lek na zawroty głowy

Leki na zawroty głowy dostępne bez recepty zawierają głównie ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Zawarte w nim składniki aktywne poprawiają krążenie mózgowe, polepszają ukrwienie tkanek i ich utlenowanie. Leki na zawroty głowy bez recepty dostępne są w różnych dawkach. Zwykle kurację rozpoczyna się od najniższej dawki i stopniowo się ją zwiększa. Kuracja zwykle trwa kilka tygodni zanim zaobserwuje się jej efekty. Najlepiej temat leków na zawroty głowy bez recepty i ich bezpieczeństwa stosowania skonsultować z lekarzem.

Na rynku dostępne są również homeopatyczne leki na zaburzenia równowagi, m.in. VertigoHeel. Jeśli lekarz wykluczy poważniejszą przyczynę zaburzenia jak najbardziej można po niego sięgać.

Leki na zawroty głowy i zaburzenia równowagi znajdziesz tutaj >>

Kiedy do lekarza? Czyli co zrobić gdy tabletki na zawroty głowy bez recepty nie pomagają?

Należy pamiętać, że często bagatelizowane zawroty głowy mogą być objawem poważniejszej choroby. Dlatego pacjent, któremu zawroty głowy utrudniają codzienne funkcjonowanie powinien zostać poddany dokładnej diagnostyce. Zwykle wykonuje się tomografię komputerową, rezonans, badania laboratoryjne, pomiar ciśnienia tętniczego. Ważna jest również konsultacja pacjenta z neurologiem i laryngologiem. Tylko trafne ustalenie przyczyny zawrotów głowy umożliwi ich skuteczne leczenie.

 

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis