Szukaj
Close this search box.

Chirurgia stomatologiczna

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Stomatologia nie zajmuje się wyłącznie leczeniem zachowawczym, czyli usuwaniem próchnicy i płytki nazębnej. W jej zakres wchodzi także wiele znacznie bardziej inwazyjnych zabiegów, do których kwalifikowani są pacjenci z poważniejszymi problemami, wymagającymi użycia skalpela. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgia stomatologiczna.

Co obejmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna to specjalizacja, która dzieli się na kilka obszarów – do najważniejszych z nich zaliczamy: endodoncję, periodontologię, implantologię oraz chirurgię ekstrakcyjną i ortognatyczną. Endodoncja zajmuje się kanałowym leczeniem zębów. Zabiegi tego typu polegają na usunięciu z wnętrza i korzeni zęba zainfekowanej tkanki, a następnie odbudowaniu i zabezpieczeniu go przed dalszymi infekcjami. Periodontologia skupia się przede wszystkim na leczeniu zapalenia przyzębia. W skrajnych przypadkach takie zapalenie może prowadzić do recesji dziąseł i utraty kości – aby temu zapobiec, konieczna jest niekiedy interwencja chirurgiczna. Implantologia z kolei koncentruje się nie tyle na leczeniu, ile na odtwarzaniu braków zębowych – dzięki niej pacjenci z ubytkami mogą wszczepić sobie implanty i odzyskać piękny uśmiech. Chirurgia ekstrakcyjna natomiast zajmuje się usuwaniem zębów, głównie chorych, nienadających się do leczenia, ale też zdrowych, tylko sprawiających kłopoty, na przykład wywołujących silny, niemożliwy do zminimalizowania dyskomfort zatrzymanych ósemek. Najbardziej inwazyjna z wszystkich tych dziedzin jest chirurgia ortognatyczna. Do jej kompetencji należy bowiem operacyjne leczenie wad zgryzu i deformacji twarzoczaszki, a to są zawsze trudne i skomplikowane procedury skutkujące długotrwałą rekonwalescencją.

 

Gdzie szukać chirurga stomatologicznego?

Jeśli doskwierają Ci poważne problemy z zębami i w związku z tym potrzebujesz interwencji chirurgicznej, do wyboru masz dwie opcje: publiczną przychodnię lub prywatną klinikę. Chirurg stomatologiczny w przychodni świadczy swoje usługi nieodpłatnie, często jednak wizyta u niego wymaga długiego czasu oczekiwania. Chirurg stomatologiczny oferuje pomoc odpłatną, ale za to kolejki do niego są znacznie krótsze. Dodatkowo w wielu prywatnych klinikach, zwłaszcza warszawskich ośrodkach takich jak declinic.pl, standard opieki medycznej i okołomedycznej znacznie przewyższa to, na co możemy liczyć korzystając z placówek publicznej ochrony zdrowia.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis