Łóżka rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt, który ułatwia funkcjonowanie osobom z czasowym lub trwałym problemem z poruszaniem się. Kupno lub wynajem łóżka rehabilitacyjnego musi być przemyślaną decyzją. Odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny powinien zapewnić bezpieczeństwo choremu, ułatwić rehabilitację oraz umożliwić efektywną opiekę nad pacjentem. Kiedy więc należy zdecydować się na zakup, a kiedy na wynajem łóżek rehabilitacyjnych? Jakie wybrać? Sprawdź koniecznie!
Kiedy jest potrzebne łóżko rehabilitacyjne?
Łóżka rehabilitacyjne zostały stworzone dla pacjentów mających czasowy lub trwały problem z mobilnością, dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Umożliwiają one wygodne zajmowanie się osobą leżącą w trakcie zabiegów higienicznych, a także w czasie rehabilitacji. Każde łóżko rehabilitacyjne wyposażone jest w koła, które ułatwiają przesuwanie i zachowanie czystości w pomieszczeniu oraz transport chorego.
Łóżka rehabilitacyjne podzielone są na segmenty, dzięki czemu możemy każdy z nich dopasować do potrzeb chorego oraz opiekuna. Takie rozwiązanie pozwala ustawić chorego w pozycji leżącej, siedzącej lub półleżącej. Nowoczesne łóżka możemy regulować przy pomocy pilota. Sterowane elektrycznie sprzęty pozwalają na dużą płynność podczas zmiany pozycji.
Większość łóżek rehabilitacyjnych posiada także dodatkowe akcesoria takie jak barierki, oparcia oraz wysięgnik, który umożliwi pacjentom samodzielne podciągnięcie się. Większość producentów oferuje również dodatkowo wieszak na kroplówkę, uchwyt na worek na mocz lub kaczkę, a także szafkę i stolik.
Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne?
Łóżka rehabilitacyjne musimy dobierać m.in. pod względem wieku pacjenta i jego sprawności fizycznej. Jeżeli pacjent sam się podnosi i nie wymaga na tym etapie pomocy, możemy wybrać łóżko, które nie posiada funkcji automatycznych. Natomiast jeżeli pacjent leży długotrwale, powinniśmy zastanowić się nad łóżkiem sterowanym za pomocą pilota. Automatyczna regulacja wysokości pozwala na płynną zmianę pozycji, zapewnia pacjentowi większą wygodę i ułatwia pracę osobie zajmującej się chorym.
Przed zakupem lub wypożyczeniem łóżka rehabilitacyjnego powinniśmy wyznaczyć przytulny kącik w domu, dokonać odpowiednich pomiarów i porównać je z wybranym modelem łóżka. Możliwe, że będzie potrzebny również koncentrator tlenu, mała szafka, wysięgnik lub inne akcesoria, dlatego przed zakupem sprzętu rehabilitacyjnego warto się dokładnie przygotować.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie funkcje łóżek rehabilitacyjnych będą potrzebne każdemu pacjentowi. Jeżeli osoba chora ma unieruchomione biodra, wybierajmy modele dwufunkcyjne. W przypadku chorób krążenia i dysfunkcji w obszarze układu oddechowego warto sięgnąć po łóżko 3-4 funkcyjne, które umożliwia także ustawienie skośne.
Załącznik:
pacjent.jpg
Jeżeli z łóżka rehabilitacyjnego korzystać będzie pacjent otyły, należy wybrać sprzęt bariatryczny dedykowany dla takich właśnie osób. Sklepy oraz wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oferują najczęściej łóżka standardowe do 165 kg, dlatego jeżeli osoba chora jest cięższa, warto zapytać o specjalne modele w rozmiarze XXL, które dostosowane są do wagi sięgającej nawet 240 kg.
Podczas gdy osoby chore spędzają w łóżku większość czasu, należy dobrać im również odpowiednie materace przeciwodleżynowe, które poprawią komfort pacjenta. Osoby mniej aktywne powinny mieć zapewnione materace przeciwodleżynowe, pneumatyczne lub piankowe. Istnieje również możliwość zakupu materaca ortopedycznego.
Jeżeli masz pytania lub posiadasz jakiekolwiek wątpliwości, związane z doborem właściwego łóżka warto odwiedzić sklep medyczny, a pracujący tam specjaliści pomogą nam dobrać sprzęt. Można także skorzystać z konsultacji albo kontaktu telefonicznego z fizjoterapeutą lub lekarzem. Zajrzyj tutaj: https://koncentratory-tlenu-wypozyczalnia.pl/lozka-rehabilitacyjne.
Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych
Każda wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych jak i specjalistyczny sklep medyczny posiada w ofercie:
- łóżka rehabilitacyjne manualne,
- łóżka rehabilitacyjne elektryczne.
Pierwsze z nich są znacznie tańsze, to tzw. łóżka szpitalne. Charakteryzują się stelażową konstrukcją, metalowymi barierkami i obsługiwane jest manualnie, dlatego każda zmiana pozycji wymaga wysiłku opiekuna. Regulacja pozwala na wygodne oparcie pleców czy nóg i odbywa się skokowo albo z użyciem sprężyny hydraulicznej. Do takich modeli łóżek zaliczają się te, które najczęściej spotykamy w różnego rodzaju placówkach medycznych.
Z kolei każde łóżko elektryczne to wyższej klasy sprzęt rehabilitacyjny. Najczęściej występuje w obudowie drewnianej oraz jest w pełni sterowane przy użyciu pilota. W większości łóżek tego typu znajdziemy także regulację do pozycji Trendelenburga i Anty-Trendelenburga. Takie modele są znacznie droższe, jednak pozwalają uzyskać wyższy komfort zarówno chorego jak i jego opiekuna.
Wynajem łóżek rehabilitacyjnych? A może zakup?
Zanim zdecydujemy, czy lepiej skorzystać z usług, jakie oferuje wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych czy zastanowić się nad zakupem sprzętu rehabilitacyjnego, warto wziąć pod uwagę stan pacjenta, rodzaj jego choroby oraz rokowania na przyszłość. Pamiętajmy przy tym, aby zachować komfort chorego na jak najwyższym poziomie.
Załącznik:
mała pacjentka i pielęgniarka (1).jpg
Jeżeli po pewnym czasie pacjent będzie mógł odzyskać sprawność i przestanie korzystać z łóżka, wynajem wydaje się być lepszą opcją. Dodatkowo wypożyczalnia pozwala nam rozłożyć koszty. Jeżeli więc potrzebujemy łóżka na krótki czas lub nie stać nas na zakup drogiego sprzętu, warto skorzystać z oferty, jaką proponuje nam wypożyczalnia łóżek. Zazwyczaj cena, którą musimy ponieść to miesięczna opłata za wynajem i kaucja zwrotna. Czasami wypożyczalnia obciąża klienta kosztami transportu, niektóre oferują także usługi montażu i szkolenia.
Natomiast w momencie gdy łóżko rehabilitacyjne będzie potrzebne nam na długi czas i dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, warto pomyśleć nad zakupem takiego sprzętu, ponieważ po kilku latach użytkowania jego koszt z pewnością się nam zwróci.