Szukaj
Close this search box.

Specjaliści od dobrego widzenia

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Wiele osób myśli, że jedynym specjalistą, który zajmuje się narządem wzroku, jest okulista. To jednak nieprawda. Istnieje również optometrysta i optyk. Każdy z nich dąży do tego samego – aby poprawić wzroku swoich pacjentów. Czym dokładnie się zajmują? Kiedy warto odwiedzić każdego z tych specjalistów?

Optyk – czym się zajmuje?

Optyk nie jest lekarzem, ale w klinice Visus ściśle współpracuje z okulistą i optometrystą. Zajmuje się przede wszystkim dopasowywaniem okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Optyk Poznań wykonuje szkła korekcyjne na zlecenie lekarza, realizuje jego wytyczne w taki sposób, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort oraz prawidłową ostrość widzenia. Dba, aby okulary miały nie tylko odpowiednią moc, ale były również dopasowane do potrzeb klienta. Pomaga dobrać oprawki, uwzględniając kształt twarzy, kolor oczu czy włosów. Jednak to nie jedyne zadania optyka. W zakres jego obowiązków wchodzi również naprawa i regulacja uszkodzonych okularów. Optyk zna także różne rodzaje soczewek i potrafi je odpowiednio dopasować. Jest specjalistą od okularowej mody, dlatego osoby korzystające z jego usług mogą być pewne, że nie tylko poprawią swój wzrok, ale także zyskają nowy, interesujący wygląd.

Co robi optometrysta?

Optometrysta jest często mylony z optykiem, jednak to inny specjalista. Ma uprawnienia do badania wzroku, a także diagnozowania niektórych jednostek chorobowych, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm, zez, zaburzenia akomodacji, niedowidzenie czy zaburzenia ruchów gałek ocznych. W zakres jego kompetencji wchodzi również przepisywanie okularów i soczewek kontaktowych. Optometrysta z Poznania, po przeprowadzonym badaniu, może dobrać odpowiednią korekcję (okulary lub szkła kontaktowe), a także różne uszlachetnienia i filtry, które poprawiają jakość widzenia. Zajmuje się również rehabilitacją wzroku, dobiera i prowadzi ćwiczenia, usprawniające widzenie obuoczne.

W czym pomaga okulista?

Ostatnim specjalistą od narządu wzroku jest okulista. Jest to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich nieprawidłowości dotyczących narządu wzroku. Oczywiście okulista może dobrać również okulary i soczewki, ale ich nie wykona. Główne badania, jakie przeprowadza, to ocena wady i ostrości wzroku, sprawdzenie przedniego i tylnego odcinka oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego itp. Do wizyty powinny skłonić takie objawy jak: stany zapalne oczu, pogorszenie widzenia, zmiany barwnikowe oczu, wylewy krwi w oku, zamglony obraz, problemy z rozróżnianiem kolorów, ból oczu, uczucie pieczenia i suchości. Do okulisty należy udać się również profilaktycznie. Osoby do 40. roku życia powinny odwiedzać tego lekarza raz na 2-3 lata, a dzieci i osoby starsze – raz w roku.

Osoby, które chcą kompleksowo zadbać o oczy, powinny odwiedzić salon Visus w Poznaniu. To miejsce, w którym można szczegółowo zbadać wzrok, a także zamówić okulary. Nad komfortem pacjentów czuwa zespół lekarzy, optyków i optometrystów, dlatego każdy może liczyć na wszechstronną pomoc. Dzięki prostemu procesowi – od okulisty do optyka – pacjenci mogą zaoszczędzić czas i cieszyć się szybkim rozwiązaniem problemów ze wzrokiem.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis