Szukaj
Close this search box.

5kroków do tego, aby się wysypiać

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Od rana tuż po obudzeniu czujesz się zmęczony i rozdrażniony? Być może powodem była niska jakość snu. Jak temu zaradzić? Dbanie o wysoką jakość snu to podstawa do tego, aby poprawić swoje zdrowie i budzić się wypoczętym. Sprawdź już teraz, co zrobić, aby zawsze czuć się wyspanym tuż po przebudzeniu.

Niezawodne sposoby, dzięki którym zaczniesz lepiej sypiać

Wygodny materac

Zacznijmy od podstaw, czyli od łóżka i materaca. Jakość snu ściśle wiąże się oczywiście z komfortem podczas snu. Dobranie odpowiedniego materaca może sprawić, że zaczniesz się wysypiać. W trakcie snu często przewracasz się z boku na bok? To oznaka, że nie jest Ci wygodnie. Zatem czas na zmianę materaca. Najlepiej wybierz taki, który nie odkształca się nawet po upływie wielu lat, a jego stopień twardości jest dopasowany do potrzeb Twojego kręgosłupa. Z praktycznego punktu widzenia warto też wybrać model do przewracania w zależności od pory roku oraz taki, który ma odpinany pokrowiec, który można z powodzeniem wyprać w pralce.

Dbaj o regularne godziny snu i czuwania

Ważnym aspektem jest zadbanie o regulacje godzin snu i czuwania poprzez utrzymanie  odpowiedniego poziomu melatoniny. To hormon, który pełni bardzo ważną funkcję w procesach związanych z regulacją godzin snu oraz z czuwaniem w ciągu doby. Jeśli Twój organizm ma problem z produkowaniem odpowiedniej ilości tego hormonu, być może jedynym rozwiązaniem będzie zażywanie preparatu, który wyrówna jego poziom. Niedobór melatoniny prowadzi nie tylko do bezsenności, ale też do zaburzeń związanych z rytmem snu. Szczególnie osoby pracujące zmianowo, ale także osoby starsze, u których poziom melatoniny jest niski, powinny rozważyć przyjmowanie tabletek z melatoniną.

Harmonijnie zaprojektowana sypialnia

Sypialnia, czyli miejsce, w którym śpisz, odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście wysypiania się. Dotyczy to zarówno kolorów ścian w sypialni, jak i liczby mebli oraz dodatków. Najlepszym rozwiązaniem będzie zachowanie maksymalnego minimalizmu, który sprzyja odpoczynkowi. Do tego ważną kwestią jest też zachowanie odpowiedniej temperatury w sypialni. Najlepiej, aby przez cały rok temperatura mieściła się w przedziale ok. 18-20 st. C. Przegrzewanie się lub wychładzanie osłabia odporność i sprawia, że organizm nie regeneruje się odpowiednio. Kolejnym ważnym elementem jest również zaciemnienie okien – dobrym wyborem będą rolety zaciemniające okna.

Nie jedz przed snem

Wbrew pozorom częstym problemem, który powoduje pogorszenie jakości snu oraz trudności z wysypianiem się, jest późne jedzenie. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby zadbać o spożywanie jedzenie, nie później niż 4 godziny przed pójściem spać. Dzięki temu sprawisz, że układ trawienny również będzie mógł odpocząć, zamiast zajmować się trawieniem zbyt późno zjedzonej kolacji. Także dla pracy wątroby kluczowe jest to, aby między 1 a 3 nad ranem była w fazie regeneracji.

Bez sprzętów elektronicznych godzinę przed snem

Dziś z tym punktem mają problem nie tylko nastolatki. Wiele osób pierwsze i ostatnie co robi każdego dnia, to sięga po telefon czy tablet. To nie najlepszy nawyk, który wpływa na problemy z zasypianiem. Dlatego postaraj się zmienić swoją codzienną rutynę i zrezygnuj z korzystania ze smartphona oraz oglądania telewizora na godzinę przed snem. Już po kilku dnia dostrzeżesz różnicę, a każdego poranka będziesz budzić się bardzie wypoczętym.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis