Szukaj
Close this search box.

Co zrobić, gdy dopadnie nas depresja?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Czasami depresja atakuje nas zupełnie znienacka i nie wiemy, co możemy z tym zrobić. W innych przypadkach ludzie są w stanie powiedzieć, że nadchodzi taki właśnie epizod – a wtedy można próbować jakoś temu zapobiec. Historie depresji są bardzo różne i każdy przypadek może się od siebie różnić – tym bardziej więc ciężko powiedzieć, co sprawdzi się u konkretnego człowieka. Psycholodzy i psychiatrzy zgadzają się jednak co do niektórych metod, które na pewno nam nie zaszkodzą – a mogą faktycznie trochę pomóc.

Trzeba jednak cały czas pamiętać też o tym, że depresja powinna być leczona przede wszystkim w gabinecie osoby, która posiada odpowiednie wykształcenie i uprawnienia. Nie możemy cały czas zajmować się tym samodzielnie, bo przegapimy niebezpieczne sygnały i nagle sytuacja może się mocno pogorszyć. To dopiero po konsultacji z psychologiem lub psychiatrą i podczas ewentualnego przyjmowania leków – możemy sami szukać sposobów na to, aby “wyprowadzić” się ze stanu depresyjnego.

Aktywność fizyczna

Osoby z depresją czasami są negatywnie nastawione do ćwiczeń, bo zbyt często ludzie twierdzą, że to właśnie brak ruchu wywołuje ten problem psychiczny. To oczywiście nie jest prawda, ale jednocześnie warto też nie porzucać aktywności fizycznej. Być może nie sprawdzi się to u każdego, ale jednak wydzielane wtedy endorfiny mogą na krótki czas być dla nas pomocne. Na pewno nie zaszkodzi spróbować, bo ruch jest generalnie dobry w każdym wieku i to zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Czasami jednak niestety nasza depresja jest na tyle ciężka, że nie wyobrażamy sobie nawet wyjścia z domu – wtedy możemy spróbować po prostu więcej się poruszać wewnątrz mieszkania. Ważne jest to, aby się do niczego nie zmuszać – spróbujmy małymi krokami wprowadzać jakieś zmiany w naszej codzienności, aby z każdym dniem czuć się trochę lepiej. W końcu na pewno znajdziemy jakiś sposób na to, aby lepiej radzić sobie z epizodami depresyjnymi. Czasami jednak potrzebne będą leki, npDulsevia, ale je może zapisać tylko lekarz.

Joga, medytacja, zdrowe odżywianie

Chociaż joga i medytacja to coś, do czego osoby chore na depresję podchodzą z jeszcze większym sceptycyzmem – to kolejna rzecz, którą możemy sobie przynajmniej wypróbować. Pamiętaj, że dopóki nie spróbujesz – nie dowiesz się, jaki mają one na Ciebie wpływ. Jeśli jesteśmy chorzy na depresję i jest to stosunkowo nowa diagnoza – nie wiemy jeszcze zbyt wiele na temat tego, co się z nami wtedy dzieje. Bardzo ważne jest podejmowanie prób samodzielnego radzenia sobie z chorobą przy pomocy zdrowych i rozsądnych metod. Do tego możemy podłączyć też zdrowe odżywianie – to kolejny pomysł, który na pewno nie wywoła żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

 

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis