Każda aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na organizm między innymi przez jego dotlenienie, ćwiczenie mięśni czy regulację ciśnienia krwi. Poza samotnymi treningami warto jednak zainteresować się także sportem drużynowym. Nie bez powodu w drużynach grają już dzieci, ucząc się w ten sposób zdrowej rywalizacji i zacieśniając znajomości. Dlaczego warto uprawiać sport drużynowy niezależnie od wieku? Oto kilka najważniejszych powodów.
Sport drużynowy rozwija umiejętność pracy zespołowej
Praca zespołowa nie zawsze jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Warto rozsądnie rozdzielić zadania, obrać wspólną taktykę, ufać sobie nawzajem i wspierać się nawet w przypadku porażki. Sport drużynowy, niezależnie od tego, czy mowa o siatkówce, koszykówce, czy piłce nożnej, pomaga ćwiczyć te umiejętności. Wykorzystuje się to już w szkołach, nakłaniając dzieci do współpracy na zajęciach wychowania fizycznego. Również dorośli mogą w sporcie uczyć się pracy zespołowej, przy okazji czerpiąc z aktywności także wiele innych korzyści.
Sukcesy odnoszone jako zespół, zdobyte drużynowo puchary i zwycięstwa to duża zachęta do dalszego wysiłku. To dzięki nim kształtuje się poczucie przynależności do grupy, kiedy każdy z członków zna swój wkład w jej działanie.
Ważne jest także wspólne przeżywanie porażek, które, przy odpowiednim podejściu i wsparciu zespołu, może stać się jeszcze większą motywacją do podnoszenia swoich umiejętności. Trofea sportowe jak puchary czy medale od Boccale to nie wszystko – ważna jest dobra zabawa, współpraca i aktywność fizyczna zdrowa dla ciała i umysłu niezależnie od wieku.
Sport ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne
Nikt nie ma wątpliwości co do tego, że sport, ćwiczenia i właściwie każda forma aktywności ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Organizm podczas ruchu staje się lepiej dotleniony, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Zauważyć można poprawę krążenia krwi i metabolizmu, a przy regularnych ćwiczeniach także wzmocnienie mięśni i układu odpornościowego czy obniżenie ryzyka otyłości oraz chorób serca.
Sport wpływa pozytywnie również na zdrowie psychiczne. To dobry i skuteczny sposób na rozładowanie negatywnych emocji, stresu i napięcia. Aktywność w ciągu dnia ułatwia zaśnięcie, a nawet poprawia jakość snu. Co więcej, podczas ruchu w organizmie wytwarzane są tak zwane hormony szczęścia, czyli między innymi endorfiny, które poprawiają samopoczucie. Osoby uprawiające sport regularnie są mniej narażone na depresję i różnego rodzaju zaburzenia nastroju.
Niezależnie od wybranej dyscypliny sportowej przy regularnej aktywności można zauważyć wiele pozytywnych zmian w swoim ciele i samopoczuciu. Sporty drużynowe mogą dodatkowo wspomagać dobry nastrój przez kontakt z innymi ludźmi. W zespole poza czasem na ćwiczenia zawsze znajdzie się chwila na luźną rozmowę.
Sport to sposób na nawiązywanie znajomości i wspólne spędzanie czasu
Dzieci uczęszczają na zajęcia sportowe również ze względu na znajomości, które mogą tam zawrzeć. To rozwiązanie polecane także dla młodzieży i osób dorosłych. Grając w drużynie, z łatwością można poznać nowych znajomych, a zostając w zespole na dłużej zacieśnić te relacje, może nawet znaleźć przyjaciół na resztę życia.
Sporty drużynowe przyciągają ludzi w różnym wieku, uczących się i pracujących w wielu branżach. W drużynach sportowych można więc poznać różne osoby, w tym także i takie, których nie miałoby się okazji poznać nigdzie indziej. Dla kogoś, komu na co dzień brakuje nie tylko ruchu, ale także i towarzystwa, sport drużynowy będzie świetnym wyborem sposobu na spędzenie wolnego czasu.
Sporty drużynowe to świetna zabawa
Istnieje bardzo wiele dyscyplin sportowych, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Nie warto zmuszać się do aktywności, która nie sprawia nam przyjemności, bo to prosta droga do zniechęcenia. Samotne treningi bywają męczące, a niektórzy mogą mieć trudności w znalezieniu motywacji do utrzymania w nich regularności. W przypadku sportów drużynowych jest to jednak trochę łatwiejsze. Przede wszystkim głupio ominąć trening, kiedy na miejscu czeka reszta zespołu – przecież nie można ich zawieźć!
Sport drużynowy może być również świetnym treningiem dla wielu partii ciała. Może on zmuszać do wysiłku, wzmacniać mięśnie i wpływać pozytywnie na kształt sylwetki. Przy tym aktywność w drużynie przez obecność innych ludzi bywa odbierana inaczej niż samotne ćwiczenia. W towarzystwie nie zwraca się tak dużej uwagi na własne zmęczenie, zwłaszcza że liczy się nie ilość wykonanych powtórzeń, a ostateczny wynik starcia, który nie jest pewny aż do ostatniej chwili spotkania.