Szukaj
Close this search box.

Fartuchy jedorazowe – jaki wybrać?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Fartuch medyczny jednorazowy to podstawowe akcesorium zabezpieczające podczas wykonywania zabiegów. Istotność odzieży ochronnej jest bardzo wysoka, zarówno z perspektywy lekarza specjalisty, jak i samego pacjenta. Z tego powodu warto wybierać odpowiednie modele. Z tego tekstu dowiesz się, na co zwracać uwagę przy zakupie.

Jednorazowy fartuch ochronny ma kilka zadań. Przede wszystkim zabezpiecza przed dostaniem się ciał obcych do otwartych ran, co mogłoby doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Ponadto odzież medyczna jest zabezpieczeniem dla lekarza, by ten nie miał kontaktu z potencjalnie szkodliwymi substancjami. Do tego fartuchy medyczne zapobiegają niszczeniu odzieży przez np. plamy krwi. Są obowiązkowym wyposażeniem każdego chirurga, choć warto je stosować także przy prostszych zabiegach.

Dobry fartuch jednorazowy medyczny – czyli jaki?

Fartuch medyczny musi być przede wszystkim sterylny, dlatego powinien być wyjałowiony. Takie modele są pakowane w sterylne opakowania, które gwarantują trzyletnią jałowość od momentu produkcji.

Istotną kwestią jest także przepuszczalność powietrza. Oczywiście, mniej przepuszczalne tkaniny zapewnią bezpieczeństwo w czasie zabiegu, jednak nieraz trwające kilka godzin operacje mogą być naprawdę męczące, a powstający pod fartuchem pot na pewno zmniejszy komfort specjalisty. Z tego powodu zaleca się stosowanie odzieży z takich tworzyw, jak polipropylen czy SMMS. Materiały te mają zdolność odprowadzania nadmiaru potu. Warto dodać, że SMMS sprawdzi się w przypadku alergików. Jest także antystatyczny, a więc zapobiega powstawaniu wyładowań elektrostatycznych w czasie zabiegu.

Dobry fartuch jednorazowy medyczny powinien być wodoodporny. To szczególnie istotne, jeśli przeprowadza się zabiegi ze sporą ilością płynów (np. krwi). Przenikanie płynów ustrojowych dodatkowo ogranicza stosowanie zgrzewów ultradźwiękowych przy elementach łączonych.

Profesjonalny fartuch jednorazowy musi również być wygodny dla lekarza. Przez to należy wybierać modele dobrze dobrane rozmiarowo, a także mające mankiety. Do tego nie można zapominać o elastyczności, dzięki czemu założenie dodatkowej odzieży ochronnej nie będzie utrudnione. Dobrze sprawdzą się fartuchy o niskiej wadze, ponieważ nie zmniejszą komfortu specjalisty nawet w przypadku wielogodzinnych operacji. Dość istotną cechą jest też szybkość zakładania. W wielu przypadkach czas jest niesamowicie istotny na sali operacyjnej, dlatego w takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się fartuchy jednorazowe z zapięciem na rzepy.

Fartuch jednorazowy musi być przede wszystkim dopasowany do konkretnej sytuacji. W przypadku podstawowych badań i konsultacji wystarczy prosty fartuch flizelinowy, a przy tym jest o wiele tańszy od jałowych modeli z włókniny PP i SMMS. Takie modele sprawdzą się też w roli odzieży ochronnej dla pacjentów lub obserwatorów w bezpiecznej odległości od pola operacyjnego.

Do zabiegów z mniejszą ilością płynów również nie trzeba stosować fartuchów o wysokiej gramaturze. Dobrym wyborem będą modele wykonane z PP, które jednocześnie mają niewysoką cenę.

Zabiegi z dużą ilością płynów są zwykle skomplikowane i wymagają stosowania profesjonalnych fartuchów wodoodpornych ze zgrzewami ultradźwiękowymi. Dobrą alternatywą mogą się okazać także prostsze modele o niskiej gramaturze, jednak przy dodatkowym założeniu fartucha foliowego.

Fartuch jednorazowy – gdzie kupić?

Odzież ochronna przeznaczona do wykonywania zabiegów musi spełniać najwyższe standardy sanitarne. Z tego powodu warto kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Sklep madens.pl od lat zaopatruje szpitale i placówki medyczne w wysokiej klasy fartuchy medyczne różnych rodzajów, dlatego można je stosować przy różnorodnych zabiegach. Ponadto firma zajmuje się dystrybucją innej odzieży ochronnej i akcesoriów pokroju igieł, szwów, narzędzi i instrumentów chirurgicznych i nie tylko. Wszystkie produkty spełniają wysoki standard jakości.

Sprawdź pełną ofertę odzieży medycznej na stronie https://madens.pl/oferta/odziez-medyczna-jednorazowa/.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis