Alkoholizm jest bardzo poważną, przewlekłą chorobą. Co ważne, nieleczony może prowadzić nawet do śmierci osoby uzależnionej. Niestety większość osób, które mają problem z alkoholem wchodzi w kolejne etapy uzależnienia, co powoduje wiele skutków ubocznych, które mają wpływ na praktycznie każdą sferę życia.
Choroba alkoholowa – piętno odciśnięte w każdej sferze życia
Niestety alkoholizm to choroba, która nie tylko niszczy organizm człowieka, ale także degraduje życie chorego w praktycznie każdej dziedzinie. Alkoholik zaniedbuje bliskich, a jego jedyną aktywnością jest pozyskanie i spożycie trunków alkoholowych. Nie wolno bagatelizować pierwszych objawów uzależnienia alkoholowego, mimo tego, że osoba chora będzie przekonana o swojej kontroli nad ilością wypijanych trunków. Często warto skorzystać z pomocy specjalistów, by pokonać uzależnienie. Jeśli chodzi o odtrucie alkoholowe Kraków i inne większe miasta oferują liczne ośrodki leczenia uzależnień, które prowadzą różnego rodzaju specjalistyczne terapie. Jest to sposób na uratowanie osoby uzależnionej i wyrwanie jej ze szponów choroby.
Alkohol etylowy w organizmie wpływa degradująco na życie osoby uzależnionej. Pośrednio niszczy także życie rodziny oraz innych osób z najbliższego otoczenia chorego. Alkoholizm to rozpad więzi i relacji w rodzinie. Najbliżsi alkoholika tracą do niego zaufanie, nie czują się bezpiecznie i żyją w ciągłej niepewności. Dlatego też tak ważne jest to, by przekonać alkoholika do rozpoczęcia leczenia. Jest to jedyne, najlepsze rozwiązanie, które pozwoli wrócić do normalności choremu i jego rodzinie. Niestety nakłonienie alkoholika do porzucenia nałogu jest niezmiernie trudnym zadaniem. Warto jednak podjąć staranie, by zmotywować go do zmian w swoim życiu.
Jak należy rozmawiać z osobą chorą o leczeniu?
Alkoholizm to podstępna choroba, w której przez pewien czas osoba chora nie zdaje sobie sprawy z tego, że już ma problem z uzależnieniem. Dlatego też wszystkie rodzinne rozmowy o konieczności leczenia, kończą się tak samo – awanturą. Wszelkie próby namówienia do leczenia alkoholik odbiera jako ataki ze strony najbliższych, co powoduje u niego dużą frustrację i najczęściej kończy się kolejnym epizodem upicia się. Przed rodziną alkoholika jest bardzo ciężkie zadanie, gdyż muszą oni postarać się zrozumieć zachowania chorego, na co może pozwolić tylko zrozumienie choroby alkoholowej jako przewlekłej, na którą uzależniony nie ma wpływu. Podczas prób rozmowy z alkoholikiem nie można argumentować leczenia nienormalnością alkoholizowania się i tym, że odbiega to od przyjętych norm zachowań. Wszelkie zdania dotyczące oceniania i rozliczania chorego z życia społecznego także tylko pogłębią problem.
Często zdarza się tak, iż bliskie osoby wytykają alkoholikowi błędy i porównują go z innymi ojcami lub mężami. Są to oczywiście działania błędne, które spowodują wzburzenie i złość w chorym. Przeważnie takie wytykanie błędów kończy się zamknięciem się alkoholika w sobie i zwiększeniem intensywności alkoholizowania się. Niestety dla osoby uzależnionej alkohol jest jedynym sposobem, który przynosi ulgę w trudnych chwilach. Rozmawiając z alkoholikiem na temat detoksu alkoholowego, należy poruszać tylko konkretne fakty i zdarzenia, które są związane z piciem. Ważne jest także rozmawianie rzeczowe i konkretne, bez uogólnień. Przytaczając fakty należy robić to z życzliwością, by chory był przekonany o miłości, trosce i dobrych intencjach osoby, która próbuje skłonić go do leczenia.
Jak można skłonić alkoholika do leczenia?
Zmotywowanie alkoholika do podjęcia terapii jest najtrudniejszym krokiem, którego pokonanie najczęściej zwiastuje sukces. Alkoholik zaprzecza istnieniu uzależnienia i dlatego nie widzi potrzeby leczenia. Jest to związane z mechanizmem zaprzeczeń i iluzji alkoholizmu. Osoba chora zapewnia sama siebie o tym, że problem alkoholowy jej nie dotyczy. Próbuje wmówić sobie, że picie alkoholu jest związane tylko z chęcią samej konsumpcji, a nie z przymusem do zażycia psychoaktywnej substancji. Jest to swego rodzaju obrona picia i swoich zachowań. Wszelkie rozmowy odnośnie skłonienia uzależnionego do detoksu i wdrożenia terapii odwykowej przeważnie kończą się próbą przekonania bliskich przez alkoholika, że uzależnienie go nie dotyczy. Niestety często pojawia się wtedy gniew, agresja i obwinianie rozmówcy o wszystko. Te rozmowy, choć trudne, mają sens. Dzięki nim uzależniony otrzymuje wsparcie i zrozumienie od bliskich, a jest mu to niezwykle potrzebne. Kilkukrotne próby rozmów i nakłaniania uzależnionego do leczenia w końcu mogą przynieść oczekiwane efekty. Chory będzie czuł wewnętrzny impuls do zmiany. Dzieje się tak przeważnie, gdy alkoholika dopada złe samopoczucie i kac. Do chorego dochodzi wówczas, że przez uzależnienie mogą odwrócić się od niego bliscy, może stracić pracę i utracić wszelkie środki do życia. Ważne jest to, by alkoholik wiedział, że jego zachowanie wiąże się z konsekwencjami, np. wyprowadzeniem się bliskich z domu. Dlatego też wszelkie groźby i stawianie ultimatum uzależnionemu ze strony rodziny, muszą mieć pokrycie w czynach.
Przekonanie alkoholika do podjęcia leczenia jest poprzedzone wieloma rozmowami, które nie rokują najlepiej. Jednak systematyczność w dążeniu do celu bliskich chorego często sprawia, że alkoholik przełamuje się i rozpoczyna terapię. Odtrucie alkoholowe Kraków to szansa na lepsze życie i powrót do normalności. Alkoholizm do trudny przeciwnik, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.