Szukaj
Close this search box.

Jak poprawić jakość powietrza w biurze?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Z każdym oddechem wdychamy do 75 tysięcy cząsteczek kurzu. Choć mogłoby się wydawać, że częste sprzątanie i wietrzenie wystarczy, niewidzialne cząsteczki nieustannie unoszą się w powietrzu. W niektórych sytuacjach wietrzenie nie jest nawet wskazane, na przykład podczas epizodów smogowych czy okresów kwitnienia i pylenia roślin, na które uczuleni są alergicy. Coraz powszechniej wykorzystuje się więc nowoczesne urządzenia przeznaczone do oczyszczania powietrza, takie jak profesjonalne jonizatory. Dlaczego warto wprowadzić jonizator na stałe do biura?

Czy Twój budynek jest chory?

Syndrom chorego budynku (ang. sick building syndrome, SBS) to coraz powszechniejsze zjawisko, które można zaobserwować zarówno w domach, jak i biurach. Do jego powstania znacząco przyczyniają się zanieczyszczenia obecne w powietrzu, niewydajny system wentylacji, duża liczba ludzi w jednym pomieszczeniu, urządzenia biurowe i obecność sztucznych materiałów wykończeniowych.

Objawy SBS są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Zaliczamy do nich m.in.:

  • złe samopoczucie,
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • przewlekłe uczucie zmęczenia,
  • rozdrażnienie,
  • podrażnienie błon śluzowych,
  • utrudnione oddychanie,
  • nawracające choroby układu oddechowego.

Wielu pracowników biurowych tłumaczy wyżej wymienione objawy niewyspaniem i intensywnym trybem życia. Nie każdy wie, że za ich występowanie może odpowiadać niska jakość powietrza.

Jak oczyścić biurowe powietrze?

Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie jakości biurowego powietrza jest zakup jonizatora. Jonizacja powietrza to proces polegający na wytwarzaniu ujemnych jonów odpowiedzialnych za neutralizowanie jonów dodatnich, które występują powszechnie i nadmiernie w pomieszczeniach. Jony dodatnie są w dużej mierze produkowane przez urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, drukarki czy kserokopiarki. Ich cechą szczególną jest przyciąganie cząsteczek kurzu, wirusów, bakterii, pleśni i grzybów. Kiedy jon dodatni napotka jon ujemny, dochodzi do neutralizacji, co oznacza, że szkodliwe dla zdrowia cząsteczki przestają unosić się w powietrzu i opadają na podłogę. Stamtąd można je z łatwością usunąć, na przykład za pomocą odkurzacza.

Jakie korzyści przynosi jonizacja powietrza?

Wysoka jakość powietrza to najważniejsza zaleta tego procesu. Wraz z polepszeniem jakości powietrza użytkownicy biura odczują także inne korzyści jonizacji – zarówno psychiczne (lepsze samopoczucie), jak i fizyczne (rzadsze problemy z układem oddechowym). Jonizacja powietrza jest również procesem wspierającym leczenie takich dolegliwości jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli, migrena, zapalenie zatok czy bezsenność.

Jonizator skutecznie oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, które stanowią zagrożenie dla układu oddechowego człowieka. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje jonizatorów. Te najbardziej zaawansowane oferują wiele funkcji i są wyposażone w jonizator, ozonator, lampę UV oraz czujnik temperatury i wilgotności. Wydajne i skuteczne urządzenie jonizujące można kupić nawet do 500 zł.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis