Szukaj
Close this search box.

Jak skutecznie leczyć depresję?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Lekarze są zgodni, że depresja jest chorobą cywilizacyjną. Zachorować może każdy – bez względu na wiek, płeć, status społeczny czy miejsce zamieszkania. Walka z depresją jest bardzo trudna i może trwać wiele miesięcy, a nawet lat.

Depresja – sposoby leczenia

Depresja i jej skuteczne leczenie – ten problem spędza sens z powiek psychiatrom na całym świecie. Leczenie tej choroby jest trudne, ponieważ depresja może mieć bardzo zróżnicowany przebieg i obraz kliniczny. Do tego trzeba dopasować działania terapeutyczne do wieku pacjenta. Zupełnie inaczej przebiega depresja u nastolatka niż u osoby starszej.

Pierwszym krokiem w leczeniu jest farmakoterapia. Niestety do tej pory nie udało się wynaleźć tabletki, która w magiczny sposób radziłaby sobie z depresją. Obecnie uważa się, że jedną z przyczyn depresji jest nieprawidłowy poziom różnych neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.

Leki antydepresyjne w leczeniu depresji

Antydepresanty wpływają na stężenie takich neurotransmiterów jak na przykład:

  • serotonina,
  • noradrenalina,
  • dopamina.

Na rynku znajduje się wiele preparatów, które mają działanie antydepresyjne. Jednak nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest najskuteczniejszy. Przy doborze leków bierze się pod uwagę przebieg samej choroby, stan zdrowia pacjenta, a także jego wiek. Warto zaznaczyć, że leki przeciwdepresyjne nie uzależniają. Dlatego w razie potrzeby można je stosować przez wiele lat.

Jak wcześniej wspominano, leczenie depresji jest bardzo trudne. Dlatego dopasowanie odpowiedniego leku i dawki może trochę potrwać. Lekarz opiera się na swoich doświadczeniach i na tym, jak pacjent zareagował na leczenie. Tak naprawdę do każdego przypadku trzeba podchodzić bardzo indywidualnie. Może się zdarzyć, że zapisane za pierwszym razem leki nie pomogą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że antydepresanty nie działają z dnia na dzień. Na poprawę stanu zdrowia i nastroju trzeba poczekać około dwa tygodnie.

Psychoterapia – rozmowa też pomaga

Farmakoterapia jest podstawą leczenia zaburzeń depresyjnych. Jednak udowodniono, że najlepsze efekty daje ona w połączeniu z psychoterapią. Farmakoterapia pomaga przede wszystkim w momencie, gdy depresja ma podłoże biologiczne. Praca z psychoterapeutą pomoże, gdy zaburzenia depresyjne mają inne podłoże, na przykład konflikty w pracy, rozpad związku czy traumatyczne wydarzenia w życiu.

Istnieją różne rodzaje psychoterapii. Pacjenci mogą skorzystać na przykład z:

  • terapii poznawczo-behawioralnej,
  • terapii systemowej,
  • terapii psychoanalitycznej,
  • terapii psychodynamicznej.

Zadbaj o swój styl życia

Styl życia chorego ma też ogromny wpływ na leczenie depresji. W przypadku tej choroby ogromne znaczenie mają zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Udowodniono, że w czasie wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Niektórym chorym pomaga akupunktura czy aromaterapia. Zdecydowanie trzeba podkreślić, że te metody nie mogą w żadnym razie zastąpić farmakoterapii. Można je stosować jako wspomaganie leczenia.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis