Szukaj
Close this search box.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne i obliczyć wskaźnik BMI – sprawdź!

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Dbanie o prawidłową wagę jest długotrwałym i skomplikowanym procesem. By móc robić to skutecznie, warto poznać swój wskaźnik BMI oraz obliczyć dokładne zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Umożliwia to dobranie idealnie dopasowanej diety, która pomoże w utrzymaniu właściwej masy ciała. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się więcej!

Jak obliczyć wskaźnik BMI – poznaj metody

Sprawdzenie swojego BMI może znacznie pomóc Ci w wyznaczeniu sobie celów związanych z osiągnięciem prawidłowego współczynnika masy ciała. Wyliczenie poprawnej wartości nie jest trudne i wymaga uwzględnienia jedynie dwóch parametrów. Są to Twój wzrost oraz waga. Proporcje pomiędzy nimi pozwalają na określenie tego, czy Twoja masa mieści się w normie.

Jak obliczyć wskaźnik BMI? Pierwsza metoda polega na zastosowaniu prostego wzoru, który wygląda w ten sposób.

BMI = masa ciała (wyrażana w kilogramach) / wzrost (wyrażany w metrach do kwadratu)

Przykładowo, dla osoby ważącej 85 kilogramów i mierzącej 190 centymetrów wzrostu równanie będzie prezentować się następująco:

BMI = 85 kg / (1,9 m x 1,9 m) = 85 kg / 3,61 m2 = 23,5

Jak obliczyć wskaźnik BMI bez samodzielnego wyprowadzania wzoru? Wystarczy skorzystać z darmowego kalkulatora online, który sprawdzi równania za Ciebie. W ten sposób wynik otrzymasz natychmiastowo.

Dowiedz się jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne

Ciało codziennie spala tysiące kalorii i by poprawnie funkcjonować, potrzebuje ich uzupełnienia. W wypadku niedoboru wykorzystuje zapasy zgromadzone w ciele i powoduje utratę masy. W odmiennej sytuacji, gdy kalorii jest więcej, niż można spalić, te odkładają się w postaci tkanki tłuszczowej.

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, żeby zapewniać swojemu organizmowi pożądaną dawkę energii i zadbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała? Podobnie jak w przypadku BMI metody są dwie.

Pierwsza z nich to samodzielnie obliczenia wyprowadzone z poniższych wzorów:

BMR dla kobiet = 655 + (9,6 x waga w kg) + (1,8 x wzrost w cm) – (4,7 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywności fizycznej)

BMR dla mężczyzn = 66 + (13,7 x waga w kg) + (5 x wzrost w cm) – (6,8 x wiek w latach) x PAL (współczynnik aktywnosci fizycznej)

Jak wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne innym sposobem? Tutaj też należy skorzystać z kalkulatora online i pozostawić obliczenia komputerowi. To szybkie rozwiązanie, które zapewni CI precyzyjne wyniki.

BeDiet Catering – dostosuj dietę do swoich potrzeb

Kiedy znasz już swoje BMI i zapotrzebowanie dietetyczne, powinieneś dostosować do nich swój codzienny jadłospis. To najlepszy sposób na to, by zadbać o prawidłową wagę. Przygotowanie swoich własnych zbilansowanych posiłków może być jednak dość wymagające.

Z tego powodu zachęcamy do sprawdzenia alternatyw. Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalny catering dietetyczny. Tego typu rozwiązanie pozwala na codzienne otrzymywanie świeżych posiłków przygotowanych przez ekspertów żywieniowych. Są one dostosowane do indywidualnych zapotrzebowań kalorycznych i innych restrykcji żywieniowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź portal BeDiet Catering i sprawdź szczegóły oferty.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis