Szukaj
Close this search box.

Jak zdrowie fizyczne wpływa na zdrowie psychiczne?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Nie jest tajemnicą, że umysł i ciało są ze sobą ściśle związane. Zdrowie psychiczne ma wpływ na to fizyczne – i odwrotnie, wszystko działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego i nie ma możliwości oddzielić jednego aspektu od drugiego. Sprawdź, czym rządzi się ten mechanizm i jak można skorzystać z tego działania, aby czuć się doskonale!

Ciało i umysł – nierozerwalna relacja

Jeżeli cierpisz i na problemy fizyczne, i na psychiczne, często pojawia się paradoks kury i jajka – w pewnym momencie trudno Ci już jest określić, który z aspektów zaczął kuleć jako pierwszy. Oba są bowiem ze sobą ściśle powiązane – nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch.

 

Stany lękowe, nerwica, wysoki stres i brak snu wpływają na rozregulowaną pracę jelit i problemy z układem krążenia, ale działa to również odwrotnie. Jeżeli doświadczasz wymienionych problemów fizycznych, od razu Twoja głowa również czuje się gorzej. Tego typu zjawiska to niekończąca się spirala.

 

O umysł najlepiej jest więc zadbać, dbając o ciało – zacznij od sprawdzenia podstawowego poziomu przemiany materii, w czym pomoże Ci kalkulator PPM, aby wstępnie określić, czego tak naprawdę potrzebuje Twój organizm.

Ruch, sen i oddech – codzienne dobroczynne nawyki

Kiedy już określisz swoje minimalne zapotrzebowanie na energię, będziesz wiedzieć, ile składników odżywczych jest Ci potrzebnych i jaka kaloryka wpłynie pozytywnie na Twój organizm. Zauważ, że łączy się to z wątkiem wysiłku fizycznego – endorfiny, serotonina i dopamina produkowana podczas umiarkowanych ćwiczeń nie dość, że pomaga regulować wagę, to doskonale wpływa na samopoczucie.

 

Nie ignoruj także znaczenia higieny snu, bo głęboki, relaksujący odpoczynek jest czymś, co rzutuje na Twoją psychikę i ciało. Polecane są także relaksacyjne techniki oddechowe, bo już kilka minut świadomego oddychania potrafi zredukować poziom kortyzolu we krwi, przez co możesz przerwać spiralę pt. stres – zaburzenia zdrowotne – stres.

 

Nie musisz wprowadzać radykalnych zmian od razu – małe kroki doprowadzą Cię do sukcesu powoli, ale skutecznie.

Odżywianie, metabolizm, balans

Szalenie ważne jest też odżywianie. Po raz kolejny sprawdza się tu stare porzekadło – jesteś tym, co jesz. Przetworzona żywność, używki, napoje energetyczne, dużo cukru, tłuszczu i konserwantów – wszystko to wpływa negatywnie na Twoje ciało, co odbija się na umyśle.

 

Dbaj więc o higieniczne jedzenie zgodne z Twoimi potrzebami – przypominamy o znaczeniu wyliczenia swojej podstawowej przemiany materii, w czym pomoże kalkulator BMR. Nie chodzi o to, by dostać obsesji na punkcie liczenia kalorii, a jedynie zmapować, czego potrzebuje Twój organizm. Być może jesz za dużo, być może za mało.

 

Faktem jednak jest, że im lepszy metabolizm, im zdrowsze jelita i cały układ pokarmowy, tym lepiej funkcjonuje Twoja głowa. Przestrzegaj więc kilku prostych zasad, aby doprowadzić do homeostazy organizmu i czuć się doskonale – zarówno psychicznie, jak i fizycznie, co jest przecież ściśle ze sobą związane!

 

Materiał Partnera

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis