Szukaj
Close this search box.

Leczenie prądem – na czym polega elektroterapia

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Elektroterapia to lecznicze odpowiednio dobranym prądem stałym, zmiennym bądź impulsywnym. Wszystko zależy od chorób pacjenta i efektu, który chce osiągnąć. Fizjoterapeuta lub lekarz wybiera rodzaj oraz natężenie i częstotliwość prądu. Elektroterapia jest bardzo bezpieczną terapią, która potrafi zaskoczyć efektami.

Czym są prądy TENS?

TENS są jedną z najpopularniejszych metod elektroterapii. Ma szereg różnych zastosowań- od bólu porodowego na salach porodowych po bóle kolan i kręgosłupa. Jest więc nieinwazyjną metodą przezskórną i wykorzystuje prąd o niskiej częstotliwości. Prądy TENS są znane od lat 70 i od tamtej pory robią furorę w uśmierzaniu bólu różnego pochodzenia. Elektroterapia ma szereg zastosowań w leczeniu ostrych, jak i przewlekłych bólów narządu ruchu. Leczenie prądami TENS było dotychczas wykorzystywane jedynie pod nadzorem fizjoterapeutów bądź lekarzy, jednak technika medycyny poszła do przodu w tak zawrotnym tempie, że obecnie możemy z terapią prądami poradzić sobie równie dobrze w domu dzięki wysokiej klasy zaawansowanym sprzętom  medycznym.

Jakie są wskazania do stosowaniu elektroterapii?

prądy TENS są stosowane u pacjentów, którzy cierpią na długotrwałe bóle narządów ruchu. Systematyczne stosowanie elektroterapii  jest szczególnie zalecane w rehabilitacji kręgosłupa szczególnie w bólach kręgosłupa lędźwiowego, dyskopatii, zaburzeń lordozy lędźwiowej, rwy kulszowej, lumbago, bóli reumatycznych, artretyzmie, zapaleniu nerwów obwodowych, przepuklinie międzykręgowej, bólami mięśni oraz stawów, nerwobóli. Jest szereg badań nad prądami, które potwierdzają, że elektroterapia jest skuteczna w różnych rodzajach schorzeń.  Prądy TENS nie są jednak dla każdego- ciąża, wady serca – w tym jego rozrusznik, arytmia, choroby psychiczne czy wiek poniżej dwunastu lat wykluczają do udziału w elektroterapii. Fizjoterapeuta lub lekarz  zaczynając  prądy TENS musi na podstawie wywiadu ocenić możliwość korzystania z elektroterapii pacjenta. W zależności od  skali VAS i jego rodzaju, dobiera odpowiednie nasilenie prądu. Następnie rozmieszcza elektrody na ciele i ustawia wszystkie parametry. Zabieg nie jest bolesny, można jedynie czuć mrowienie lub delikatne impulsy.

Jak wygląda zabieg elektroterapii?

Rozpoczynając zabieg należy usunąć wszystkie metalowe elementy tj biżuteria, kolczyki, pierścionki. Metal jest dobrym przekaźnikiem prądu i może spowodować jego porażenie. Tam gdzie będą przyklejone elektrody usuwa się martwy naskórek oraz owłosienie- dzięki temu prąd łatwiej wchodzi w głąb tkanek a co za tym idzie zabieg jest skuteczniejszy. Fizjoterapeuta układa pacjenta w pozycji leżącej lub siedzącej- wszystko zależy od tego, gdzie umiejscowiony jest ból. Elektroterapia zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut – jest bezpieczna i można ją powtarzać nawet do czterech razy dziennie. Jednak fizjoterapeuci, które jeszcze bardziej się opłacają. Prądy TENS to zdecydowanie dobry zabieg, który pozwoli nam się uwolnić od nieprzyjemnego bólu na długi czas.  Jeśli nie mamy miejsca, w które możemy się udać na elektroterapię warto rozważyć czy nie lepszym posunięciem będzie zakup domowego sprzętu do fizjoterapii prądami. Warto spytać swojego lekarza czy nie występują jakieś przeciwwskazania.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://rehab-sopot.pl/

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis