Szukaj
Close this search box.

Oblicza okulistyki

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Okulista kojarzony jest przede wszystkim z wadami wzroku i osobami noszącymi okulary lub soczewki. Z wizyty u tego specjalisty warto jednak skorzystać także w innych przypadkach; cenne będą nawet standardowe wizyty kontrolne. Ich realizację umożliwia m.in. https://przychodnialekarzy.pl/, z której usług pacjenci mogą korzystać w Celestynowie i Garwolinie.

Dlaczego nasz wzrok się pogarsza?

W ciągu ostatnich dwóch lat gabinety optometryczne i okulistyczne odnotowują nieprzerwany wzrost zainteresowania ze strony klientów i pacjentów. Przyczyn tego stanu rzeczy można dopatrywać się przede wszystkim w pandemii. Przejście w zdalny lub hybrydowy tryb nauczania spowodował wzrost liczby dzieci z wykrytą wadą wzroku. Spędzają one przy urządzeniach elektronicznych jeszcze więcej czasu, niż wcześniej. Problem dotyczy również dorosłych, u których kłopoty ze wzrokiem zaczęły się pogłębiać, gdy miejsca pracy przeniosły się do domów, przed ekrany komputerów.

Powyższe zmiany nie w każdym przypadku spowodowały jednak wady wzroku. Oczy mogą być tylko i  obciążone, zmęczone i bardziej podatne na stany zapalne.

Kiedy należy skorzystać z pomocy okulisty?

Wizyta u okulisty nie musi jednak wiązać się jedynie z pogłębieniem wady wzroku lub koniecznością wymiany okularów. Wśród dolegliwości, w których mogą nam pomóc lekarze tej specjalizacji, można wymienić m.in.:

  • zapalenie spojówek
  • jęczmień, spowodowany często nieodpowiednią higieną oczu i soczewek, ale także stresem
  • gradówkę, czyli stan zapalny o podłożu bakteryjnym, potęgowany dodatkowo przez przemęczenie
  • jaskrę, czyli powolny zanik nerwu wzrokowego, powiązany z wysokim ciśnieniem
  • zaćmę, czyli stopniowe mętnienie soczewki charakterystyczne dla osób starszych
  • pogarszające się lub niewyraźne pole widzenia (które niekoniecznie musi wiązać się z wadą wzroku)
  • astygmatyzm
  • zmęczenie i suchość gałek ocznych, często powiązane z pracą przed ekranem komputera
  • drgające powieki lub częste mruganie
  • bóle głowy, zwłaszcza połączone z innymi spośród wymienionych dolegliwości.

Jak widać, wiele chorób i urazów oczu oraz naczyń powiązanych może zostać nasilonych przez stres, przemęczenie i/lub pracę zdalną. Czynniki te mogą nawet bezpośrednio je wywołać.

Dolegliwości związane z narządem wzroku są na tyle częste i poważne, że obecnie dobrych specjalistów z dziedziny okulistyki możemy znaleźć w wielu miejscowościach – nie tylko w największych aglomeracjach miejskich. Jedną z placówek oferujących profesjonalną opiekę okulistyczną jest Przychodnia Centrum Zdrowia – Lekarzy Specjalistów z oddziałami w Celestynowie i Garwolinie. Co ważne, dostępni na miejscu fachowcy specjalizują się również w okulistyce dziecięcej. Należy pamiętać, że nawet najlepszy specjalista chorób związanych z narządem wzroku u dorosłych może nie posiadać odpowiedniego podejścia i wiedzy, dotyczącej młodszych pacjentów. Dolegliwości wykryte we wczesnym wieku dają szansę na znaczne ograniczenie, a nawet powstrzymanie ich negatywnych dla zdrowia skutków. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i dobór odpowiedniego specjalisty.

Kolejnym atutem wymienionych gabinetów jest możliwość zapisania się na prywatną wizytę. Dzięki temu unikniemy odległych terminów i stresu związanego z przełożeniem wizyty. Nie potrzebujemy także dodatkowego skierowania. Na konsultację możemy umówić się dokładnie w chwili, gdy zaistnieje taka potrzeba – nawet przez Internet.

Okulista może wykonać zarówno badania kontrolne, jak i specjalistyczne, dopasowane do naszych potrzeb. Uczęszczając systematycznie do jednego lekarza, działamy na korzyść swojego zdrowia i oszczędzamy czas. Specjalista znający przebieg naszej choroby i posiadający dostęp do wszelkich dokumentów, łatwiej nas zdiagnozuje. Przychodnie w Celestynowie i Garwolinie łączą w swoich placówkach wielu profesjonalistów z różnych dziedzin, co pozwala pacjentom na łatwy dostęp do lekarzy. Ich dokumenty i badania przechowywane są w jednym systemie, co ułatwia wzajemny podgląd wyników przez specjalistów, jeśli zaistnieje potrzeba szerszych konsultacji.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis