Jeśli pojawiła się u Ciebie wada wzroku, to zapewne stajesz przed bardzo ważnym wyborem – dobierać okulary czy soczewki kontaktowe. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, którzy nie zamierzają z nich zrezygnować. Chaos w głowie może również powodować zestawienie zalet i wad, bowiem okazuje się, że walka jest mocno wyrównana, a decyzja wcale się nie klaruje. Która opcja jest lepsza dla naszych oczu i naszego zdrowia?
Soczewki kontaktowe – charakterystyka
Dla wielu osób jest to najwygodniejsza opcja, ponieważ w pewnym stopniu pozwala imitować prawidłowe widzenie bez jakiejkolwiek korekcji. Dlaczego? Ponieważ są bardzo cieniutkie, przezroczyste, a do tego nakładamy je zawsze bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Jedną z największych zalet jest to, że zapewniają ostrą i bardzo dobrą widoczność niezależnie od warunków atmosferycznych, a okulary niestety mogą zaparować lub się ubrudzić. A soczewka przesuwa się jednocześnie z ruchami naszej gałki ocznej, więc możemy swobodnie obserwować każde miejsce w naszym otoczeniu, nawet po bokach, gdzie okulary nie sięgają.
Zdecydowanie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, a zwłaszcza osobom, które są aktywne w ciągu dnia i potrzebują pełnej swobody ruchów. Soczewki kontaktowe, niekiedy błędnie nazywane szkłami kontaktowymi, dzielą się na trzy rodzaje:
- soczewki sferyczne – służą przede wszystkim do korygowania krótkowzroczności oraz nadwzroczności
- soczewki toryczne – są nieco grubsze od sferycznych i są przeznaczone do korygowania astygmatyzmu
- soczewki progresywne – umożliwiają widzenie z daleka i z bliska, ponieważ idealnie dopasowują się do aktualnego przybliżenia lub oddalenia obrazu, obiektu
Dobór soczewek kontaktowych zawsze wykonuje specjalista. Bada ostrość wzroku, wadę, ale także stan spojówki i rogówki oraz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia i wykonywanej pracy, aby sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań. Jeżeli w trakcie badania lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeszkód – przystępuje do dobierania mocy, średnicy i krzywizny soczewek. Najczęściej pomaga także pierwszy raz zakładać soczewki i instruuje, jak powinno się je pielęgnować oraz przechowywać.
Okulary – co oferują?
Tradycyjne okulary również posiadają wiele zalet, które sprawiają, że osoby potrzebujące korekcji wzroku przy nich zostają. Jest to jednorazowo zdecydowanie większy koszt, w porównaniu do soczewek. Okulary kupujemy na dłuższy czas – dopóki wada nie będzie postępować, nie uszkodzą się lub nie zechcemy zmienić oprawek. Dodatkowo można wybrać wiele wariantów powłok szkieł, które będą chroniły nasze oczy:
- anty UV – jest to powłoka chroniąca nasze oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym
- hydrofobowa – nie pozwala osadzać się kroplom na powierzchni szkieł
- antyrefleks – odbij światło od powierzchni soczewki w okularach, co jest bardzo potrzebne zwłaszcza podczas pracy przy komputerze
- blueblocker – skutecznie poprawia jakość widzenia po zmroku
- fatochromy – dawniej nowość, dzisiaj są standardem, jeśli potrzebujesz okularów przeciwsłonecznych i przyciemniają się pod wpływem światła
Soczewki czy okulary – które wybrać?
Wszystko zależy przede wszystkim od kondycji Twoich oczu i schorzeń, ponieważ problem może rozwiązać się sam poprzez pojawienie się przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Okulary będą świetnym wyborem dla osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze lub chcą posiadać element biżuterii i ozdoby na twarzy. Soczewki są o tyle wygodne, że w ogóle ich nie widać, można swobodnie ćwiczyć i poruszać się, a dodatkowo dają złudne wrażenie, jakbyśmy w ogóle nie potrzebowali korekcji.
Najważniejsze jest zadbanie o nasze oczy, udanie się do specjalisty i odpowiedzialne podejście do posiadanej korekcji wady wzroku. Nasze oczy się bardzo męczą bez pomocy z zewnątrz i brak interwencji lekarza potrafi doprowadzić do znacznego powiększenia się wady oraz kolejnych problemów w funkcjonowaniu. Dbajmy o nasze oczy.