Szukaj
Close this search box.

Opieka nad starszą osobą – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Opiekowanie się seniorem to często duże wyzwanie dla rodziny. Potrzeba dobrej organizacji czasu, cierpliwości, ważne są również pewne umiejętności. O czym warto pamiętać? Jak zapewnić osobie starszej odpowiednie wsparcie i rozrywkę, która także ma znaczenie? Kilka najważniejszych informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach.

Jak zadbać o seniora?

Najważniejsze w opiece nad osobą starszą jest kontrolowanie jej stanu zdrowia. Bardzo ważne są regularne badania oraz obserwacja i reagowanie na nagłe, niepokojące sytuacje. Znaczenie ma także odpowiednie podawanie ewentualnych leków. Jeśli senior jest chory, osoba która się nim opiekuje, powinna znać najważniejsze informacje na temat choroby. Jest to bardzo ważne, aby w razie konieczności potrafić pomóc seniorowi w odpowiedni sposób.

Opieka nad osobą starszą to także pomaganie jej w codziennych czynnościach. Poranna i wieczorna toaleta, przygotowywanie i podawanie posiłków, pomoc w korzystaniu toalety to podstawy takiej opieki. Warto jednak pamiętać, że całkowite wyręczanie osoby starszej nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielu seniorów pomimo wieku i chorób jest w stanie wykonywać pewne czynności samodzielnie. Jeśli osoba starsza chce i może zadbać o higienę samodzielnie, trzeba jej na to pozwolić. Warto natomiast zadbać o rozwiązania, które zapewnią osobie starszej komfort, jak na przykład uchwyty pomocne w korzystaniu z toalety. Poczucie samodzielności jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Także senior ma prawo do tego, aby móc w miarę możliwości zadbać o siebie.

Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Szczególnie ważne są oczywiście relacje z rodziną. Codzienna rozmowa i wsparcie są potrzebne, aby senior czuł się dobrze. Wspólne granie w karty, rozmowa czy spacer to czynności, które z pewnością niejednemu seniorowi sprawią wiele radości.

Prywatność dla seniora

Nawet osoba starsza potrzebuje odrobiny prywatności. Warto więc zadbać o to, aby miała miejsce tylko dla siebie. Sytuacją idealną jest taka, która umożliwia stworzenie oddzielnego pokoju dla seniora. Jeśli chodzi o aranżację, dobrym pomysłem jest zaangażowanie seniora w podejmowanie decyzji. Warto zapytać o ulubione kolory, rodzaj mebli czy dodatki, jakie osoba starsza chciałaby posiadać w swojej sypialni. Odpowiednio przygotowany pokój da seniorowi możliwość spędzania czasu w komfortowych warunkach, a także umożliwi mu samotne spędzenie czasu, jeśli tego potrzebuje. Warto zapewnić seniorowi telefon, aby w razie potrzeby mógł szybko i wygodnie skontaktować się z bliskimi.

Miejsce dla seniora

Opieka nad osobą starszą stawia przed rodziną wiele trudnych zadań i wyzwań. Niestety nie zawsze bliscy mogą samodzielnie podjąć się opieki nad seniorem. W takim przypadku warto postawić na dobrej jakości klinikę, która oferuje profesjonalną opiekę długoterminową. Chociaż w Polsce takie rozwiązanie wciąż spotyka się z niezrozumieniem, warto wiedzieć, że czasami dla dobra seniora jest to najlepsze rozwiązanie. Klinika Seniora zapewnia osobom starszym wsparcie profesjonalistów, ciekawe i różnorodne zajęcia rozrywkowe, a także komfortowe warunki pobytu. W takiej klinice senior przebywa w otoczeniu rówieśników, co także ma pozytywny wpływ na jego samopoczucie. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz zająć się seniorem samodzielnie, Klinika Seniora to najlepsze rozwiązanie. Wykwalifikowani opiekunowie i medycy zajmą się osobą starszą w odpowiedni sposób, a Ty bez przeszkód możesz utrzymywać kontakt z bliską osobą.

Szukaj na blogu

Spis treści

O autorze

Liczba wpisów:80

Nasz zespół to uznani lekarze psychiatrzy oraz psychologowie i psychoterapeuci. Wśród których, są specjaliści z doświadczeniem pracy, jako Ordynatorzy Oddziałów Psychiatrycznych i Kierownicy...

Czytaj więcej

Czujesz, że problem dotyczy Ciebie?

Zadzwoń lub napisz i umów się na pierwszą wizytę
Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis