Zastanawiasz się, jak wygląda praca psychologa klinicznego i co kryje się za tym fascynującym zawodem? Czy chcesz dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, aby rozpocząć studia w tej dziedzinie? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie możliwości zawodowe czekają na absolwentów oraz jakie przedmioty maturalne liczą się w rekrutacji na te studia.
Co to jest psychologia kliniczna?
Psychologia kliniczna to jedna z gałęzi psychologii, która skupia się na ocenie, diagnozie i leczeniu zaburzeń psychicznych oraz emocjonalnych. Jak pomagają specjaliści w tym zakresie? Osoby udające się do psychologa klinicznego to dzieci i młodzież, dorośli, a także seniorzy, którzy potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi.
Psychologowie kliniczni pracują z osobami borykającymi się z różnorodnymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak:
- depresja,
- lęki,
- zaburzenia osobowości,
- uzależnienia,
- traumy.
Psychologia kliniczna – czym się zajmuje?
Psychologia kliniczna obejmuje szeroki zakres działań i zadań, które mają na celu poprawę zdrowia psychicznego pacjentów. Psychologowie kliniczni zajmują się diagnozowaniem zaburzeń psychicznych, prowadzeniem terapii indywidualnej i grupowej, a także tworzeniem i realizacją programów profilaktycznych. Jeśli chcesz podjąć pracę w tym zawodzie, konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów wyższych z zakresu psychologii klinicznej.
Co można robić po Psychologii klinicznej? Studia a możliwości zatrudnienia
Przed absolwentami studiów Psychologia kliniczna otwiera się wiele możliwości zawodowych. Wśród nich można wymienić pracę z pacjentami hospitalizowanymi w szpitalach i klinikach, wsparcie osób zmagających się z uzależnieniami w ośrodkach leczenia, a także prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej w gabinetach terapeutycznych. Ale to nie wszystko! Psycholog kliniczny może również zajmować się działalnością naukową na uniwersytetach, instytucjach badawczych lub edukacyjną w szkołach i placówkach oświatowych. To tylko kilka propozycji ścieżek kariery w tym zawodzie, które umożliwiają pomaganie innym.
Studia Psychologia kliniczna – jakie przedmioty na maturze?
Najważniejsza jest zdana matura, bo bez tego nie jest możliwe podjęcie studiów Psychologia kliniczna. Jeśli chodzi o przedmioty dodatkowe, konkretne wymagania mogą różnić się w zależności od uczelni, jednak najczęściej brane pod uwagę w rekrutacji są egzaminy na poziomie rozszerzonym z jednego z następujących przedmiotów: biologia, chemia, matematyka, polski, wos. Jednak zaleca się sprawdzić wymagania rekrutacyjne konkretnej uczelni.
Studiuj Psychologię kliniczną!
Studiując Psychologię kliniczną, masz realny wpływ na pomaganie innym i poprawę ich zdrowia psychicznego. Nie wiesz, gdzie studiować? Postaw na nowoczesne kształcenie w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Poznaj ofertę na studia-online.pl, wybierz swoje studia i ciesz się możliwością korzystania z doświadczenia oraz wiedzy wykładowców i praktyków z Polski i zagranicy, co zapewnia dostęp do wysokiej jakości kształcenia. Dołącz już dziś!
Artykuł sponsorowany