Nadchodzą zimniejsze miesiące, a Ciebie już zaczynają boleć zatoki? Zmagasz się z tym problemem od lat, nie mogąc normalnie funkcjonować, kiedy Twoja głowa jest ciężka i obolała? Są na to skuteczne sposoby, o których przeczytasz w poniższym artykule. Zostań z nami na chwilę i daj sobie szansę na codzienność bez uciążliwych zatok!
Czym w zasadzie są zatoki i po co je posiadamy?
Są to puste przestrzenie w kościach twarzy, wyścielone błoną śluzową. To właśnie ona często ulega zapaleniu, przez co odczuwamy ból i dyskomfort. Niemal każdy z nas poczuł kilka razy w życiu, co to znaczy mieć zatkane zatoki. Nic przyjemnego, prawda? Zdrowe zatoki wypełnione są powietrzem i niewielką ilością śluzu. Ich głównym zadaniem jest nawilżanie i oczyszczanie wdychanego przez nas powietrza, aby w jak najlepszej formie docierało do naszych płuc. Spełniają także rolę mechaniczną, bowiem zmniejszają masę naszej głowy i dzięki temu odciążają kręgosłup. Mają również związek ze słuchem.
Jakie są domowe sposoby na zatkane i bolące zatoki?
Często stosujemy specjalne sposoby, które przekazywały nam jeszcze nasze babki. Mogą one pomóc w łagodzeniu symptomów zapalenia zatok. Zaliczamy do nich: ból, nieżyt nosa, ucisk w okolicach skroni lub nosa, ból głowy – ten nasila się przede wszystkim w chwili, kiedy ją pochylamy albo podczas wysiłku fizycznego. Zaczynając od najbardziej znanych domowych sposobów, jako pierwsze należy wymienić kompresy z soli jodowo-bromowej, które możemy zakupić w niemal każdej aptece. Bierzemy wtedy solidną garść substancji i podgrzewamy ją na patelni. Gdy już będzie gotowa, przekładamy ją na ścierkę, zawijamy i przykładamy do skóry na czole – czas kuracji to około 30-40 minut. Musimy pamiętać, aby kompres był w odpowiedniej temperaturze, ponieważ jeśli będzie ona zbyt wysoka istnieje ryzyko zawrotów głowy. Mogą one wynikać z faktu, że związki bromu i jodu, uwalniane przez temperaturę, będą na nas działać i może dojść nawet do omdlenia! Dlatego bardzo ważnym krokiem jest sprawdzenie, czy kompres nie jest zbyt gorący. Kurację stosujemy tylko w zamkniętym pomieszczeniu, w którym będzie nam ciepło. Przez następne kilka godzin po skorzystaniu z kompresu nie powinniśmy wychodzić z takiego miejsca, ponieważ wyjście na chłodne powietrze może skutkować tylko pogłębieniem dolegliwości.
Kolejnym bardzo popularnym sposobem domowego leczenia zatok są inhalacje. Jeśli posiadamy inhalator bądź chcemy takowy nabyć, możemy to zrobić w niemal każdej aptece. Mimo tego można przygotować inhalacje w prostszy sposób, do którego nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Wystarczy nam dość spora miska, do której wlewamy wrzącą wodę. Do środka wrzucamy miętę, lawendę czy rumianek – w zależności od własnych preferencji. Może to być także sól gruboziarnista, wybieramy bowiem to, co najlepiej nam służy. Warto w tej kwestii słuchać własnego organizmu! Kolejnym krokiem jest nachylenie się nad przygotowaną miską i zakrycie głowy ręcznikiem. Ma to za zadanie zabezpieczyć unoszącą się parę przed ucieczką, dzięki czemu skupi się ona przy naszym nosie i ustach. Oddychamy spokojnie, wdychając ciepłe powietrze. Już po kilku minutach takiej inhalacji odczujemy wyraźną różnicę. Obrzęk śluzówek ulegnie zmniejszeniu, a wraz z nim ból i dyskomfort, który odczuwaliśmy.
Które leki warto rozważyć przy chorych zatokach?
Chociaż domowe sposoby są często proste i skuteczne, nie zawsze uda nam się rozprawić z chorobą tylko dzięki nim. Należy się wtedy rozejrzeć za konkretnymi lekami, które pozwolą nam szybko wrócić do zdrowia. Przede wszystkim możemy rozważyć zwykłe leki przeciwbólowe, ponieważ ich działanie spowoduje zmniejszenie odczuwalnego bólu. Poza tym istnieją specjalne substancje, dedykowane właśnie schorzeniom zatok. Mowa oczywiście o tabletkach Sinupret marki Bionorica, które tworzone są z wyselekcjonowanych ziół: https://www.apo-discounter.pl/sinupret-tabletki-50-pzn-08300070. Mają za zadanie rozrzedzać zalegającą wydzielinę oraz łagodzić ból zatok i głowy, które powoduje powstały stan zapalny. Zawierają one ekstrakty roślinne, które człowiekowi są znane od wielu lat ze względu na swoją skuteczność w leczeniu chorych zatok. Znajduje się w nich między innymi wyciąg z korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego oraz ziela werbeny.