Szukaj
Close this search box.

Specjalistyczne ćwiczenia dla dzieci z autyzmem

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Dzieci z autyzmem wymagają wsparcia, nie tylko wykwalifikowanych terapeutów, ale również rodziców. Dzięki temu osiągają doskonałe rezultaty i zyskują nowe umiejętności: zarówno uczenia się, jak i językowe oraz społeczne. To pozwala im wzmocnić wiarę w siebie i znacznie lepiej funkcjonować w nie do końca rozumianym przez nich świecie. Przedstawiamy specjalistyczne ćwiczenia dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Ćwiczenia komunikacji

Zaburzenia autystyczne mogą iść w parze z zaburzeniami w komunikacji. Wówczas pomocne są ćwiczenia słowne, które wspomagają terapię mowy i zachęcają dzieci do mówienia poprzez zabawę. Jedną z możliwości są programy komputerowe, np. eduSensus Logopedia Pro –sklepu internetowego Wydawnictwa Komlogo. W skład zestawu wchodzą gry, które wspomagają mowę poprzez pobudzanie dziecka do wydawania dźwięków i mówienia, wspierają prawidłową artykulację oraz rozwijają koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową.

Przy zaburzeniach mowy pomocne są także akcesoria logopedyczne. W przypadku dzieci z autyzmem szczególnie te zachęcające do ćwiczeń poprzez zabawę np. pacynki. We własnym domu, u boku rodzica i z miękką zabawką w rękach, dziecko chętniej podejmie się ćwiczeń.
Ćwiczenia umiejętności społecznych

Niezależnie od tego, czy dziecko ma zaburzenia mowy, pomocne przy ćwiczeniach dla dzieci z autyzmem mogą być historyjki obrazkowe lub karty, które ułatwią mu planowanie, nazywanie przedmiotów i emocji, a także zadawanie pytań. Na podstawie obrazków można omówić z dzieckiem momenty z życia codziennego oraz wyjaśniać sytuacje, których ono nie rozumie. To doskonałe ćwiczenie zarówno przy zaburzeniach w komunikacji, jak i braku umiejętności społecznych. Planowanie za pomocą kart z obrazkami pozwoli także na ćwiczenie pamięci proceduralnej, dzięki czemu dziecku łatwiej będzie samodzielnie wykonywać codzienne czynności.

Ćwiczenia ruchowe

Ważnym elementem terapii u dzieci ze spektrum autyzmu są ćwiczenia fizyczne. Szczególnie rozciągające i rozluźniające, prowadzone podobnie jak terapia językowa w formie zabawy. Do ich wykonania można wykorzystać pomoce, takie jak wałki lub piłki. Pozwalają one na zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także oswojenie dziecka z bodźcami zewnętrznymi. Jednocześnie ćwiczenia pozwalają na zrelaksowanie się oraz uspokojenie, co ma duże znaczenie w przypadku dzieci nadpobudliwych. Spokojnie i zrelaksowane dziecko chętniej podejmie się innych aktywności oraz łatwiej skoncentruje się na zadaniu, co w ostateczności przełoży się na uzyskanie lepszych efektów terapeutycznych.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis