Szukaj
Close this search box.

Sprzęt do ratownictwa wodnego od A do Z — czyli co musisz wiedzieć?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!

Akcje ratownicze w wodzie są niezwykle trudne, dlatego tak ważne jest posiadanie specjalistycznego sprzętu. Wszystkie produkty są zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować niebezpieczeństwo oraz by niesienie pomocy zakończyło się sukcesem. Co dokładnie trzeba wiedzieć na ten temat oraz jakie elementy wchodzą w skład sprzętu do ratownictwa wodnego? To wszystko wyjaśniamy poniżej. Zachęcamy do lektury!

Ratownictwo wodne — co to jest i czym się zajmuje?

Zadaniem ratownictwa wodnego, a dokładniej pracujących w jego ramach ratowników, jest sprawowanie nadzoru nad osobami przebywającymi na szeroko rozumianych obszarach wodnych (basenach otwartych i krytych, kąpieliskach nad jeziorami i wydzielonymi fragmentami morza) oraz organizowanie i udzielanie pomocy osobom w razie wypadku, a także tym, którzy są narażeni na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia w tych miejscach. Mają oni także zwracać szczególną uwagę na to, czy są przestrzegane obowiązujące regulaminy.

Co ważne, wszystkie obowiązki z zakresie ratownictwa wodnego mogą wykonywać wyłącznie osoby do tego uprawnione oraz przeszkolone. Przyda się — poza wiedzą i umiejętnością wpływania — dobra kondycja fizyczna oraz opanowanie, spostrzegawczość umiejętność pracy pod presją, w tym podejmowanie szybkich decyzji i natychmiastowych działań.

Sprzęt do ratownictwa wodnego — jakie cechy musi spełnić?

Jednostki ratownictwa wodnego powinny być kompleksowo wyposażone w niezbędny sprzęt, nie tylko umożliwiający sprawny przebieg prowadzonych akcji oraz interwencji, ale i zwiększający bezpieczeństwo. Mając profesjonalny sprzęt do ratownictwa wodnego, można nie tylko skutecznie pomagać, ale i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom — tak samo na powierzchni wody, jak i pod jej taflą. Istotne jest zatem, by każdy ratownik posiadał niezbędne zestawy, dzięki którym będzie w stanie przeprowadzić wszelkie akcje na wodzie. Pamiętajmy również, że niezbędne są jeszcze akcesoria do przeprowadzania akcji na zamarzniętym zbiorniku, czyli na lodzie.

Odzież i kamizelki oraz akcesoria — sprzęt dla ratowników w pigułce

Podstawowym sprzętem są oczywiście kamizelki dla ratowników wodnych. Spełniają one co najmniej kilka funkcji. Przede wszystkim zapewniają większą ochronę i widoczność ratownika, a liczne kieszonki pozwalają schować w nich przydatne akcesoria.

Nie można pominąć także odzieży dla ratownika wodnego, a dokładniej koszulek, czapek z daszkiem, polarów oraz specjalistycznego skafandra, który jest nie tylko wodoodporny, ale i odporny na toksyczne substancje. To oznacza, że ratownik może wykonywać swoje obowiązki także w skażonym zbiorniku. Ponadto jego ubranie, także podstawowe, musi być dobrze widoczne nawet na najbardziej zatłoczonej plaży.

Obok tego wymagane są jeszcze akcesoria ratownicze. Mowa o kołach ratunkowych, kaskach ochronnych, rzutkach ratowniczych, linie ratowniczej oraz nożu ratowniczym, a także bojach ratunkowych, gwizdkach, naszywkach, maskach do sztucznego oddychania, pasach ratunkowych, sprzęcie sygnalizacyjnym czy kocach izotermicznych. W zależności od sytuacji może być potrzebne coś innego.

Stojąc zatem przed zakupem sprzętu do ratownictwa wodnego, zawsze pamiętajmy o wybieraniu sprawdzonych produktów renomowanych marek, które posiadają niezbędne certyfikaty i spełniają wymogi prawne. To szalenie istotne, gdyż podczas akcji ratunkowej ratownik polega na swoim sprzęcie i nie można ryzykować, że coś nie zadziała czy się zepsuje.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis