Osoby uzależnione, które chcą zerwać z nałogiem alkoholowym często nie wiedzą jak się do tego zabrać. Bardzo trudno im wykonać pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu. Nic dziwnego, choroba alkoholowa jest podstępna i często dopada ich niepostrzeżenie.
Alkoholicy będący w pierwszej fazie uzależnienia początkowo wypierają, że wpadli w sidła nałogu. Twierdzą, że wszystko kontrolują, a napoje alkoholowe oraz ich picie podczas np. rozmaitych wydarzeń lub też imprez rodzinnych są zupełnie normalnym zjawiskiem. Zdarza się, że uzależnieni odczuwają tak silne skutki uboczne alkoholizmu, że decydują się go przerwać. Wtedy w sieci poszukują informacji jak rozpocząć terapię uzależnień. Jak przestać pić? Taka fraza pojawia się dość często w internetowych wyszukiwarkach. Pomocna w zachowaniu całkowitej abstynencji może być wszywka alkoholowa Płock. Określana inaczej jako terapia awersyjna. Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź czy naprawdę warto zdecydować się właśnie na tą formę leczenia alkoholizmu?
Co to jest Esperal?
Podskórnie wszywane tabletki z Esperalem to powszechnie stosowana metoda mająca na celu wywołanie awersji do napojów alkoholowych na dłuższy okres czasu. Odbywa się to poprzez wykorzystanie mechanizmu behawioralnego, który w przypadku wszywki powoduje złe skojarzenia z alkoholem. Esperal po połączeniu nawet z niewielką ilością napojów alkoholowych powoduje szereg skutków ubocznych. Niektóre z nich przypominają kaca. Jednak są dużo bardziej nasilone, a w konsekwencji też bardzo niebezpieczne. Oprócz występowania mdłości, wymiotów, silnych bólów głowy czy drżenia mięśni, pacjentowi może grozić nawet zawał serca, co stanowi poważne zagrożenie życia pacjenta z wszywką.
Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?
Pierwszym krokiem przed wykonaniem zaszycia będzie rozmowa pomiędzy lekarzem, a pacjentem decydującym się na zabieg implantacji Esperalu. Lekarz i pacjent przeprowadzają długą rozmowę w celu wykluczenia wszystkich ewentualnych przeciwwskazań do zaszycia. Omawiają również stopień zaawansowania uzależnienia pacjenta.
Lekarz tłumaczy także pacjentowi, że łączenie alkoholu z wszywką alkoholową Esperal może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, które są podobne do silnego zatrucia alkoholowego. Działanie tego leku najczęściej skutecznie powstrzymuje osobę uzależnioną przed piciem alkoholu.
Lekarz wykonuje zabieg w znieczuleniu miejscowym, co powoduje, że zaszycie jest całkowicie bezbolesne. Nacina delikatnie skórę, aby w powstałą szczelinę wsunąć tabletki z Esperalem. Rana zostaje zaszyta szwami, które w ciągu kilku dni same się rozpuszczą. Pacjent nie musi zgłaszać się ponownie do placówki aby ściągnąć szwy. Po zabiegu uzależniony może wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Nie jest wymagany dłuższy okres rekonwalescencji. Pacjent także nie potrzebuje zwolnienia lekarskiego. Wszywka w żaden sposób nie wpływa na zaburzenie koncentracji, w związku z czym pacjent po implantacji może wrócić do domu samochodem.
Na czym polega działanie Disulfiramu?
Aktywny składnik wszywki alkoholowej Esperal: Disulfiram powoduje zaburzenie podczas metabolizmu alkoholu. Powoduje to mnóstwo działań niepożądanych, które w konsekwencji odstraszają alkoholika przed piciem trunków wysokoprocentowych.
Warto w tym miejscu zauważyć, że uzależnionego nie można zmuszać do leczenia awersyjnego. Dlaczego? Jeżeli osoba z wszywką napije się nawet niewielkiej ilości alkoholu spowoduje to nie tylko bardzo nieprzyjemne skutki uboczne lecz również może to spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu uzależnionego. Ważne jest, aby podczas kuracji Esperalem pacjent w 100% powstrzymał się od spożywania alkoholu.
Pacjent z wszywką, który napije się nawet niewielkiej ilości alkoholu może mieć mdłości, wymioty, drżenie mięśni. Może również nadmiernie się pocić. Są to bardzo uciążliwe objawy niepożądane, które przypominają silne zatrucie alkoholowe. Wszywka w połączeniu z etanolem może spowodować w skrajnych przypadkach nawet zawał serca. Co w konsekwencji może grozić nawet utratą życia.
Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?
Osoby uzależnione od alkoholu często są świadome zagrożeń wynikających z mieszania Esperalu z alkoholem i nie dopuszczają do tego, bojąc się o swoje zdrowie lub bezpieczeństwo. Sytuacja ta świadczy o tym, że wszywka alkoholowa zadziałała prawidłowo.
Disulfiram jest aktywnym składnikiem leku. Blokuje on enzym, który rozkłada alkohol. Osoba, której wszyto tabletki z Esperalem doświadczy silnych skutków ubocznych, które są podobne do zatrucia alkoholowego. Należy pamiętać, że w wyniku tej blokady w organizmie namnaża się aldehyd octowy, który jest niebezpieczną substancją. W normalnych warunkach (kiedy pacjent nie jest zaszyty) jest on wydalany i nie jest groźny.
Jakie objawy występują po spożyciu alkoholu będąc zaszytym?
Jeśli osoba zaszyta wypije alkohol, najczęstszymi skutkami ubocznymi są:
- nudności i wymioty,
- silne bóle głowy,
- zaczerwienienie twarzy,
- nadpotliwość,
- kołatanie serca,
- drżenie mięśni,
- w skrajnych przypadkach zawał serca.
Reakcja disulfiramowa następuje bardzo szybko. Niemalże kilka minut po spożyciu trunku. Może też utrzymywać się przez kilka do kilkunastu godzin
Leczenie Esperalem wymaga świadomej zgody pacjenta. Powinna ona zostać wszyta przez lekarza specjalistę. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że terapia awersyjna będzie działać prawidłowo.
Zalecenia dla każdego Pacjenta po wszyciu Esperalu
Przez cały okres leczenia uzależnienia od alkoholu pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza. Całkowita abstynencja jest najważniejszym zaleceniem. Leczenie Esperalem jest skuteczne tylko wtedy, gdy osoba uzależniona chce się leczyć i w pełni ufa lekarzowi, który wykonuje zabieg. Działanie leku utrzymuje się około 8 do 12 miesiąca. W tym czasie obowiązuje bezwzględny zakaz picia napojów alkoholowych oraz spożywania jakichkolwiek innych produktów zawierających alkohol, w tym również:
- słodyczy z dodatkiem alkoholu,
- piwa bezalkoholowego,
- leków zawierających alkohol,
- płynów do płukania ust (z zawartością alkoholu)
- ocet (dostępny również w przetworach, np. w ogórkach kiszonych.
Implantacja wszywki alkoholowej – przeciwwskazania
Zawsze przed zabiegiem zaszycia lekarz rozmawia z pacjentem w celu wykluczenia wszystkich przeciwwskazań do zabiegu. Wśród najczęściej występujących są to:
- stan upojenia alkoholowego pacjenta (wymagana jest trzeźwość min. 24h przed zaszyciem alkoholowym),
- nadwrażliwość na aktywny składnik leku: Disulfiram lub inne składniki,
- różnego rodzaju schorzenia sercowo-naczyniowe,
- u kobiet ciąża i karmienie piersią,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba niedokrwienia serca,
- zażywanie niektórych leków, w których składzie występuje alkohol (w takich sytuacjach najczęściej pacjent musi odstawić leki na kilka dni przed wykonaniem zabiegu).
- i inne.