Szukaj
Close this search box.

EKG: zalety, wady i możliwości badania – co wykrywa echo serca?

Witaj na stronie Salus Pro Domo!
Ponad 280 pozytywnych opinii!
Spis treści

Mogłoby się wydawać, że głównie osoby starsze są narażone na choroby serca. Nic bardziej mylnego! Groźne dolegliwości mogą pojawić się w każdym wieku, więc warto jest monitorować stan zdrowia. Im szybciej zostaną zidentyfikowane nieprawidłowości, tym lepiej. Na szczególną uwagę zasługuje badanie EKG, które bardzo często wykonywane jest profilaktycznie. Nie jest ono skomplikowane lub czasochłonne, a dzięki niemu można wykryć zaburzenia rytmu serca.

Czym jest badanie EKG?

EKG to badanie kardiologiczne, które ma na celu ocenę pracy serca. Wymaga ono rozmieszczenia elektrod na klatce piersiowej oraz kończynach pacjenta. Pozyskane informacje przenoszone są na ekran monitora lub papier. Uzyskany zapis analizowany jest przez lekarza, który w oparciu o krzywą EKG weryfikuje kondycję serca. Badanie uwzględnia pełen cykl pracy omawianego narządu, czyli dopływ krwi do przedsionków, skurcz komór, odpływ krwi.

Badanie EKG spoczynkowe umożliwia rozpoznanie wielu chorób kardiologicznych (m.in. arytmii, niedokrwienia mięśnia sercowego, choroby wieńcowej, zawału), jednak ostateczna diagnoza zawsze jest stawiana dopiero po uzyskaniu wyników badań dodatkowych. Jest to element uzupełniający, a nie podstawowy. 

Warto wiedzieć, że elektrokardiogram coraz częściej znajduje się w nowoczesnych urządzeniach, co umożliwia kontrolę zdrowia w warunkach domowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inteligentnych zegarkach, to zajrzyj do wpisu omawiającego takie smartwatche: https://smartwatchranking.pl/zegarek-ekg/.

Kiedy warto wykonywać kontrolne EKG?

Kontrolne EKG dobrze jest rekomendowane w przypadku m.in.:

  • ogólnego osłabienia,
  • omdlenia,
  • utraty przytomności o nieznanej przyczynie,
  • zasłabnięcia,
  • zawrotów głowy,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • miażdżycy,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zapalenia osierdzia,
  • wrodzonych i nabytych wad serca,
  • duszności,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • zawału serca.

Lekarz najczęściej zleca badanie EKG w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie klatki piersiowej. Należy wiedzieć, że mogą one świadczyć o wielu chorobach, które nie zawsze są związane z pracą serca. Osoby po 40 roku życia powinny profilaktycznie powtarzać elektrokardiogram co 1-3 lata.

Jak przygotować się do badania EKG?

Elektrokardiogram nie wymaga specjalnego przygotowania. Konieczne jest jednak poinformowanie osoby wykonującej badanie o przebytych chorobach (również psychicznych), a także przyjmowanych lekach. Ważne, aby uwzględnić okoliczności, które mogą mieć bezpośredni wpływ na tempo pracy serca (np. wysiłek fizyczny związany z dotarciem do gabinetu, stres wywołany badaniem, spożycie dużej ilości kofeiny).

Warto dodać, że gęste owłosienie na klatce piersiowej może utrudnić usytuowanie elektrod oraz przewodzenie impulsów elektrycznych. Na kilka dni przed badaniem należy zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych oraz ograniczyć palenie.

Zalety i wady badania EKG

Badanie EKG można wykonać w ramach NFZ. Ci, którzy korzystają z prywatnych usług zdrowotnych, także nie muszą obawiać się dużych kosztów. Niezaprzeczalną zaletą jest możliwość uzyskania natychmiastowych wyników. Lekarz może w krótkim czasie wykryć nieprawidłowości, co jest pierwszym krokiem do diagnozy. Istnieje możliwość oceny budowy serca (np. zidentyfikowania przerośniętej komory). Elektrokardiogram jest bezpieczny dla pacjenta. Badanie nie wywołuje bólu, ani innych niedogodności.

Wadą badania EKG jest fakt, że nie wychwytuje ono wszystkich niuansów w pracy serca. Wynika to z faktu, że trwa ono zaledwie kilka minut. W takiej sytuacji warto rozważyć wykonanie holterowskiego EKG, które opiera się na pomiarach trwających 24-48 godzin. Elektrokardiogram nie zawsze daje wiarygodny wynik. Problem z przewodzeniem impulsów często pojawia się u osób otyłych, bardzo chudych, z nadmiernym owłosieniem na klatce piersiowej.

Podziel się wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
Skomentuj wpis